Евгения Горева Собака – символ и тотем

Jevgēnija Goreva - Suns – simbols un totēms

18 12 13 01Suns – pats izplatītākais dzīvnieks mūsu dzīvē, kurš, tāpat kā kaķis, ir cilvēkam galvenais dzīvnieks-kompanjons.

Lai tuvotos izpratnei – ko nozīmē un kādas īpašības ir suņa totēmam, aplūkosim tā būtības un mitoloģiskos pamatus.

Navigācija pa rakstu

Suņu būtība

Suņi mitoloģijā

Totēms suns

Suns – uzticības un kalpošanas simbols

 

Suņu būtība

Zinātnieki uzskata, ka suns tomēr ir cēlies no vilka, bet no tās dzīvnieku daļas, kuras pārstāvji vienu vai otru iemeslu dēļ pieklīda cilvēku mitekļiem un tika padarīti par mājdzīvniekiem.

18 12 13 02

Kadrs no “Troņu spēles (Game of Thrones)” – Džons Snovs ar briesmīgā vilka (dire wolf) kucēnu

Ar ko cilvēkam iepatikās suns – tas ir skaidrs. Ar viņa dzirdi un ožu tas ir ideāls sargs un palīgs medībās, kurš smagos laikos var izglābt un sasildīt. Bet, lūk, kādēļ sunim cilvēks?

Tiek uzskatīts, ka pats spēcīgākais šī dzīvnieka instinkts – tā ir sociālā uzvedība, viņam vajadzīgs kontakts ja ne ar sev līdzīgiem, tad ar kādu, kam viņš būs vajadzīgs, ar ko dalīs kopīgu dzīvi.

Ja ritmoloģiski, tad suns – telpas atlūza, kurai ir viens uzdevums – atrast un iekārtoties kopīgā telpas veselumā. Ja ne savā barā, tad cilvēka Dvēselē. Un dara tā labā visu. Viņš atdod savas emocijas, savu uzticību ar mērķi saņemt cilvēka enerģiju un viņa uzmanību.

Iespējams, suns parādījās šeit uz Zemes jau ar šīm attīstītajām programmām, kuras saformējās viņā kādā citā vietā, uz citām planētām...

 

Suņi mitoloģijā

Tāpat kā kaķim, sunim ir atvērta smalkā pasaule (astrālais plāns), viņi reaģē uz visām tās kustībām. Iespējams, tāpēc mitoloģijā ir saglabājušies suņu tēli, saistīti ar tās-puses, ar pazemes pasauli (saskaņā ar leģendām, tieši uz turieni gāja mirušo dvēseles).

No Senās Ēģiptes līdz mums ir nonākuši kinokefalu – dievišķu būtņu, kam bija suņa galva, – tēli. Tagad, kad mēs zinām par citu pasauļu pārstāvju dalību Zemes dzīvē, var pieņemt – tā izskatījās viena no citplanētu rasēm. Leģendās ir saglabājusies informācija par kinokefalu uzdevumu – cīņu ar tumšām būtībām un svētu vietu apsargāšanu.

18 12 13 03

Iespējams, viens no viņiem – tas ir Anubiss, dievs ar suņa galvu, viņu mēdza attēlot arī suņa ķermenī. Tika godāts kā nekropoļu un kapsētu aizbildnis, bija mirušo pavadonis pie sava tēva Ozīrisa, aizkapa pasaules ķēniņa un Dvēseļu soģa. Tālāk šīs tiesas procesā tieši Anubiss svēra cilvēka sirdi uz Patiesības svariem.

Grieķi ēģiptiešu Anubisu identificēja ar Hermesu, dievu sūtni, kura viena no funkcijām bija būt par mirušo dvēseļu pavadoni.

Eksistē mītiski suņu tēli; viņi sargā mirušo valstību. Skandināvu mitoloģijā dēmoniskais suns Garms sargāja pazemes pasauli. Zoroastriešiem divi suņi sargā Činvatas tiltu, kas ved uz viņpasauli.

Ziemeļu tautu šamaņu rituālos plaši izplatīts ir suņa-apsarga tēls. Suns apsargā Erlika Hana (Erlik Khan) pazemes pasauli, un Altaja šamaņiem savā ceļojumā uz viņpasauli bija ar viņu jāvienojas.

Ir vēl trīsgalvainais Cerbers, kurš sargā grieķu Aīdu, un divi šaušalīgi četracainie Šarbaras (Sharvara) suņi, kas sargā mirušo valdnieka Jamas valstību Senajā Indijā.

18 12 13 04

Kadrs no filmas “Harijs Poters un filozofu akmens” – trīsgalvainais suns Pūkainītis – apsargā eju pie akmens

Ja Cerbers apsargāja izeju no mirušo valstības, tad Šarbaras – klīda starp cilvēkiem, raugoties pēc tiem, kam drīz lemts mirt. Iespējams – mūsdienu pazīmei, ka “suns kauc, kad jūt kāda nāvi”, ir tamlīdzīgas saknes.

Ir vērts pieņemt, ka tās-puses sargu trīsgalvība, četracība – liecina par suņu spēju uztvert eksistējošo aiz redzamās pasaules robežas.

Mitoloģijā ir saglabājušies arī svētu suņu tēli, kas saistīti ne tikai ar nāvi, bet arī ar jaunas dzīvības dzimšanu.

Acteku leģendās Ketsalkoatla dvīņubrālim, sauktam Šolotls, ir suņa galva, viņš ne tikai pavada Sauli uz tumsu – uz pazemes pasauli, bet arī sagaida viņu atdzimušu.

Ar atdzimšanu ir saistīts arī svētais suns Senmurvs – aizmetņu un asnu aizbildnis, Akuramazdas pavadonis.

18 12 13 05

Slāvu mitoloģija – Svarogs un Semargls

Seno slāvu panteonā eksistēja vēstnesis starp Debesu un Zemes pasaulēm – saulgriežu dievs Semargls (Семаргл), kurš varēja pārvērsties spārnotā sunī, kurš apsargā sējumus.

Šos tēlus papildina kristiešu simbolisms, kur suns nozīmē pirmām kārtām uzticību un apsardzību no tumšajiem spēkiem, kā arī alegoriski ir saistīts ar garīdznieku, kā ar labestīgu draudzes ganu, kurš apsargā ļaužu ganāmpulkus. Lūk, jums vēl viena suņa funkcija – gans.

Ķeltiem tieši suns pavada kara, medību varoņus un dievus, vēsturē tas izvērsās dažādās šaurās suņu funkcijās: cīnītājs, izlūks, glābējs, sargs, meklētājs, apsargs, ir sastopami pat suņi, žurku ķērāji. Pašlaik suņi kalpo armijā, policijā, uz robežas, glābšanas un apsardzes dienestos u.c.

Suņi bija dievu vahanas (pajūga dzīvnieki). Odina sieva Friga (Frigg), pasaules un kosmosa kārtības dieviete, brauca ratos, kuros bija iejūgti suņi. Hinduismā Bairavas (Bhairava), tas ir, dievišķas būtnes, kas ietvēra sevī īpaši iznīcinošo un šausminošo Šivas aspektu, Vahana bija tieši suns.

18 12 13 06

Bairava uz savas Vahanas – suņa

Suns pavadīja ķeltu Nodensu, kurš bija dievs-dziednieks. Viens no īru dieva Luga, kurš tika identificēts ar grieķu Hermesu, pavadoņiem bija maģisks neuzvarams suns, par kuru runāja, ka “…pietika viņam strautā nomazgāties, kā ūdens tajā tecēja kā vīns un piens”.

Interesanti, ka grieķiem medicīnas dievu Eskulapu (Asklēpiju) pavadīja suns, kurš bija viņa palīgs.

Šodien mēs zinām, ka mūsdienu medicīnā suņus izmanto dažu cilvēka slimību diagnostikā, kā arī dziedniecībā. Suņi-asistenti palīdz dzīvot cilvēkiem ar dažādiem fiziskiem trūkumiem.

Tādējādi visas mums zināmās suņu mūsdienu funkcijas un spējas ir pārstāvētas dažādu zemju un tautu mitoloģijā. Un bieži dievību, kas saistītas ar vienām vai otrām suņa funkcijām, tēli un pat nosaukumi sakrīt, kas liecina par tradīciju pārmantojamību. Un, iespējams, tie ir vieni un tie paši stāsti, tikai nodoti pa tā saukto “kluso telefonu”.

 

Totēms suns

18 12 13 07

Tas, kuram ir suņa totēms, vienmēr ir noskaņots uz dziļu būtisku kontaktu ar otru cilvēku vai grupu. Viņš gribētu nest labumu un būt taisnīgi novērtēts. Viņš prot kalpot citiem cilvēkiem un kopīgai lietai.

Viņš izceļas ar uzticību, viņam nav noslieces uz nodevību, ja viņš jums kaut ko ir apsolījis, tad vienmēr izpildīs. Viņam patīk rūpēties par citiem, apdāvināt, veltīt savu laiku palīdzībai tiem, kam tā vajadzīga.

Viņš neprot būt neitrāls, vienmēr ir kāda pusē, kuru aizsargās un atbalstīs. Viņam ir savējie un svešie, draugi un ienaidnieki. Un, protams, viņš vienmēr ir objektīvs.

Cilvēki ar suņa totēmu ir diezgan jutīgi pret cilvēka stāvokli, uzskata viņa nodomus, uzvednes un padomus par ļoti piemērotiem un noderīgiem. Kā draugs, biedrs un kolēģis – tas ir lielisks sadarbības variants, ar pienākuma un atbildības sajūtu, ar kuru jūs jutīsieties uzticami un drošībā.

18 12 13 08

Turklāt saziņa ar viņu noritēs labā emocionālā līmenī. Suņi neslēpj savas emocijas, taču prot tās paust diezgan skaisti un delikāti. Kā arī viņi prot glabāt noslēpumus, viņiem var uzticēt visu, pašu dārgāko un slēptāko.

Labākās profesijas suņiem – tās, kas saistītas ar kalpošanu kādam, kaut kam. Tās var būt profesionālas militārpersonas, apsargi, žēlsirdības organizāciju un fondu darbinieki, medicīnas māsas un dziednieki, aizbildņi un slimnieku kopējas, advokāti, sekretāri-referenti.

Vīrietis ar totēmu suns – ideāls ģimenes cilvēks. Viņam pats galvenais – tā ir viņa pasaule, viņam tuvie cilvēki, viņa nodarbošanās. Karjera un slava viņu vispār neinteresē, ar viņa pašvērtējumu tam visam nav nekāda sakara. Sargā savu teritoriju un cilvēkus, kuriem viņš ir uzticīgs.

18 12 13 09

Viņam ir pilnīgi normāli, ja viņa sieviete ir augstāka pēc statusa, intelekta, finansiālā stāvokļa. Blakus tādai dāmai viņš jutīs maksimālu savas eksistences jēgu. Un problēmas ar to, kā iekļauties viņas dzīvē, kļūt vajadzīgam, noderīgam, – viņam neradīsies.

Pat ja ar viņu ne pārāk labi apietas, viņam pietiek iecietības, viņš ir līdzcietīgs un saprot cilvēka trūkumus. Pats briesmīgākais viņam – palikt vienam, kad viņš ir pieķēries cilvēkam, taču izrādījies pilnīgi nevajadzīgs.

Viņš ir spēcīgs cīnītājs un labs aizstāvis, izmantojot šajā lietā visu savu izveicību un protot aktivizēt slēptās rezerves.

18 12 13 10

Sieviete ar suņa totēmu arī ir absolūti uzticīga tiem cilvēkiem, ko viņa ir ielaidusi savā sirdī. Viņa ir iecietīga un vieda, taču turklāt bieži paliek otrajās lomās, pildot savu draudzeņu un radinieku dzīvē “pleca” un mūžīgas palīdzes lomu. Var šķist, ka viņa dzīvo citu cilvēku dzīvi, kura viņai ir svarīgāka. Vai arī vienkārši nav jēdzīgi iemācījusies dzīvot savu dzīvi.

Ļoti lojāli attiecas pret cilvēkiem, redz viņos visu pašu labāko. Blakus tādai pavadonei jūs paši varat sajust, ka kļūstat labestīgāki un cēlāki.

Sliecas izšķīst savā partnerī, zaudēt savu pašas asi un personiskās robežas. Tāpēc viņai vajag mācīties kaut ko darīt arī personīgi savā labā.

Tāda sieviete nekad nepamet savus bērnus un savus vecākus, rūpējas un atbalsta viņus ar pilnu pašatdevi, aizmirstot par sevi.

18 12 13 11

Ar suņa totēmu ne viss ir tik viennozīmīgi, tam ir arī galējas izpausmes:

  • tie ir klēpja sunīši – kad atkarība no cilvēka kļūst absolūta, strīdi un saraušanās ar viņu var novest līdz ļoti spēcīgai depresijai, bojāejai;
  • tukšrējēji (пустолайки) – tie, kas nav atraduši to, kam var kalpot, taču kompensē to uz vētrainas un bezjēdzīgas aktivitātes rēķina vispārējā trajektorijā. Tieši no viņiem ir cēlušies izteikumi “suņoties”, “rieties”;
  • vilku suņi – tie ir vienas funkcijas cilvēki, saistīti ar savam egregoram nevēlamu subjektu iznīcināšanu, viņiem vajag lielu biznesu vai ideju, parastā dzīvē viņus ir ļoti grūti izturēt.

 

Suns – uzticības un kalpošanas simbols

Šis simbols vispiemērotākais ir tiem, kas:

ir pārliecināti, ka tas ir viņu totēms;

ir dzimuši suņa gadā pēc Austrumu kalendāra: 1992., 1934., 1946., 1958., 1970., 1982., 1994., 2006., 2018.;

ir dzimuši Zodiaka Zīmē Jaunava (no 23. augusta līdz 23. septembrim) – šie cilvēki ir visspējīgākie kalpošanā;

ir dzimuši Zodiaka Zīmē Strēlnieks (no 23. novembra līdz 21. decembrim) – viņiem visvairāk ir nepieciešamas suņa īpašības un kompānija;

jūsu horoskopā ir izpausti grādi, kas saistīti ar suņu totēmu:

jūsu horoskopā ir nozīmīgo punktu savienojums ar Mazā un Lielā Suņa zvaigznēm (īpaši svarīga ir zvaigzne Sīriuss – Lielā Suņa Alfa).

18 12 13 12

Vai nav dīvaini, ka filmā “Harijs Poters” Siriuss Bleks (kura dzīve bija veltīta draudzībai ar Džeimsu un viņa ģimeni) – pārvērtās tieši lielā sunī?

Suņa simbols var tikt izmantots kā talismans, amulets. Jebkuru šī dzīvnieka aspektu jūs varat piestiprināt tēla, simbola veidā.

Talismanu Suns vislabāk izmantot kā:

  • apsargājošu, glabājošu simboliku – lai justu jūs ielencošo daudzveidīgo spēku vēsmas, laikus noreaģējot uz briesmām un nepalaižot garām kādas intrigas;
  • kā draudzības simbolu attiecībās, kuru pamatā ir uzticība un nesavtīgums. Tā vienmēr ir savienība ar kādu – ar vienu cilvēku vai grupu. Šo simbolu ir labi dāvināt kā rotājumu, rotaļlietu, gleznu un tml. – kā zīmi par savām patiesajām jūtām pret otru cilvēku;
  • ja jums ir problēmas glabāt noslēpumus – lieciet uz tiem sunīti.

18 12 13 13

Ja jums sapnī rādās suns – uzskatiet, ka kādi draudzīgi spēki piedāvā jums palīdzību. Esiet uzmanīgi un nepalaidiet to garām. Bieži suņa veidā pie mums atnāk paša Gars, atnes vēstis vai zīmes, kas jums pašlaik ir svarīgi.

Par tēmu – rubrika “Totēmi[1].

 

Pievienots 13.12.2018.

https://znak-simvol.ru/sobaka-simvol-i-totem/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/birkas/totemi (Tulk. piezīme)