Михаил Лабковский – 3 секрета общения с подростком от Михаила Лабковского

Mihails Labkovskis - 3 noslēpumi, kā sazināties ar pusaudzi, no Mihaila Labkovska

Psihologs Mihails Labkovskis uzskata, ka pusaudža vecums ir pats sarežģītākais cilvēka dzīvē. Un tas nav vienkāršs ne bērnam, ne arī vecākiem: mantinieks kļūs “durstīgs”, nesabiedrisks, emocionāls... Kā viņam palīdzēt? Iegaumējiet trīs galvenos faktus.

18 04 16 01

1

Separācija ir neizbēgama. Bērns reiz kļūs pieaugušais, un tātad viņam būs patstāvīgi jārisina jautājumi, jāatrod darbs, jāmeklē dzīves pavadonis un jābūvē jau sava ģimene. Viņa paaudzes vērtību sistēma nekad nebūs tāda pati kā jūsu. Tāpēc atcerieties: jūs vienmēr varat viņam palīdzēt ar padomu vai atbalstu, dalīties zināšanās. Bet, lūk, potēt savas idejas, kritizēt viņa plānus, teikt, ka labāk ir kļūt par grāmatvedi nekā emuāru rakstītāju (kaut arī šodien jau visiem ir skaidrs, kura profesija ir vairāk pieprasīta) – viennozīmīgi nav vērts. Jūsu vecāku uzdevums – netaisīt viņu, kā jums liekas, par mērķtiecīgu un sekmīgu cilvēku, bet radīt tādus apstākļus, ka viņš pats iemācīsies būt neatkarīgs.

18 04 16 02

Mihails Labkovskis - Pie kā noved svešas gaidas?[1]

2

Katram ir tiesības uz noslēpumiem. Viņš vairs nav naivs mazulis, kuru interesē lelles un dinozauri, bet pa pusei pieaudzis cilvēks, kurš arī iemīlas, viļas, meklē sevi un mēģina saprast dzīvi. Un tas nozīmē, ka par kaut kādām lietām viņam pilnīgi nevajag jums stāstīt (es nerunāju par aizraušanos ar cigaretēm vai alkoholu). Tāpēc, ja jūs negribat izaudzināt mūžīgi raustīgu, refleksīvu “zaglīti”, kurš no jums slēps visu, ko tik var, nekad nelasiet viņa sarakstes, dienasgrāmatas, paziņojumus viedtālrunī. Pretējā gadījumā jūs tiešām par viņu vairs neko nezināsiet.

3

Gribat uzticības pilnas attiecības? Esiet lojāli. Galvenais cēlonis, kāpēc pusaudži noslēdzas un nodalās no vecākiem, ir kritika. Ja jūs parādīsiet, ka esat atklāti pret viņu, pieņemat viņa spriedumus un intereses, tad viņš saņems atbalstu un iespēju dalīties ar jums. Bet, lūk, tie vecāki, kuri bubina par “ne to” matu krāsu, “kādām dīvainām biksēm” un “nesaprotamu aizraušanos” diez vai spēs būt ar bērnu uz viena viļņa.

18 04 16 03

Mihails Labkovskis - Kā pārstāt baidīties un uztraukties?[2]

Un visbeidzot, atcerieties. Kad mantinieks kļūst pusaudzis, vecāks zaudē savu autoritāti. Viņš bērnam vairs neliekas tik liels un ietekmīgs supervaronis. Un ar to nāksies samierināties. Bet toties jums parādās lieliska iespēja kļūt par viņa vecāko draugu. Balstu, atbalstu. Tādēļ nav jāapgūst jaunatnes žargons, jāreģistrējas Instragam un jāklausās indīroks. Pietiek vienkārši viņu patiesi mīlēt.

Par to un ne tikai par to mēs runāsim publiskajā konsultācijā “(Ne)bērnišķīgs jautājums: kā izaudzināt laimīgu bērnu” 10. maijā Maskavā.

 

Pievienots 16.04.2018

https://lisa.ru/3-sekreta-obshheniya-s-podrostkom-ot-mixaila-labkovskogo/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/11-dazadi/1565-mihails-labkovskis-pie-ka-noved-svesas-gaidas (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/11-dazadi/1567-mihails-labkovskis-ka-parstat-baidities-un-uztraukties (Tulk. piezeīme)