Елена Майстренко – Неведомое

Helēna Maistrenko - Nezināmais

19 06 11 01

Nezināmais

2019.06.11.

Izzinot Nezināmo, mēs gluži kā savvaļas dzīvniekus pieradinām. Ne visi viņi ir tik briesmīgi savā nesavaldībā, kā šķiet. Pie daudziem var pieiet labestīgi, bet uzmanīgi: ja viņi uzticēsies, neieraudzīs bailes tevī, tad arī atklāsies negaidītā maigumā un uzticībā.

Kad pie maza kaķēna tu pieej ar verdiktu: “tu esi ļaunums”, – viņš izlieks muguru, iešņāksies, metīsies skrāpēt. Nē, viņš tevi neuzvarēs un būs paklausīgs... dažreiz. Bet tu nekad neiepazīsi viņa atklātības maigo pilnīgo mīlestību. Viņš tā arī paliks “pieradināts ļaunums”, tāpēc ka tu pats viņu tā nosauci.

Kas tev traucē Nezināmajam pieiet bez aizspriedumiem? – Tavas paša iekšējās bailes. Tās pašas ir savdabīgs savvaļas dzīvnieks, tevis nepieradināts un tātad arī neiepazīts.

Tieši tavas iekšējās bailes Nezināmo nosauc par ļaunumu un nolemj abpusējām naidīgām attiecībām.

Tieši tavas iekšējās bailes Nezināmo aplipina ar vīrusu, inficē ar dusmām, agresiju, naidīgumu, neuzticēšanos.

Bailes ir noderīga, aizsargājoši paredzoša īpašība. Bet tām ir jābūt pieradinātām, savaldītām, vadāmām. Tad tās ir nenovērtējams palīgs.

Nevadāmas bailes skandalē, tās ir neparedzamas un absolutizē briesmas. Tas, kurā dzīvo nevadāmas bailes – nav pats sev saimnieks, jo nepārvalda savas jūtas, emocijas. Tās pārvalda viņu.

Nezināms ir daudz kas kā ārpusē, tā arī iekšienē. Bet ne tuvu viss Nezināmais ir agresīvs, nikns, naidīgs. Un, ja mēs paši izziņas procesā nesāksim to aplipināt ar mūsu iekšējo niknumu, tad ļaunums neaugs, nepaplašināsies. Un mums izdosies apjēgt Nezināmā pašu būtību, nevis savu baiļu atspulgu.

Nezināmais ne vienmēr ir ļaunums.

 

© Copyright: Елена Майстренко, 2019

 

Pievienots 11.06.2019

http://parnasse.ru/prose/essay/philosophyprose/nevedomoe.html

Tulkoja Jānis Oppe