Елена Майстренко – Лёгкая жизнь

Helēna Maistrenko - Viegla dzīve

19 03 28 01

Viegla un laimīga dzīve

2019.01.15.

 

Vispirms teiksim, ka viegla un laimīga nav sinonīmi.

Viegla uzvara nesagādā prieku. Viegli panākumi kūst kā mirāža, aizlido uz visām pusēm kā ziepju burbuļi un plīstot atstāj nepatīkamu sajūtu, stigru maldinājuma, viltojuma, nepatiesības pēcgaršu.

Viss, kas viegli nāk, netiek novērtēts, tiek pieņemts kā pats par sevi saprotams un reizēm pat nevajadzīgs. “Viegli nāca, viegli arī aizgāja! Kas mums ir, to neglabājam, pazaudējuši raudam!”

Viegla dzīve apaug ar garlaicību: gribas tā pavairāk un pasaldāk, padārgāk un patreknāk. Dzenoties pēc asām sajūtām, zūd cilvēciskā pašcieņa, tiek aizmirsts par godu un tikumību. Jūtas samainās ar sajūtām, mīlestība – ar kaisli un iekāri...

Viegla dzīve nenes laimi, tā iztukšo no iekšienes. Ķermenim – formai – ir viss, bet dvēsele – saturs – sasmalcinās vai vispār iet bojā, mirst. Ķermenis bez dvēseles savas atlikušās dienas dzīvo bez prieka, mērķa, iedvesmas, sapņa. Dzīves uguns nodzisusi, dzīvais līķis palicis. Neredzošas acis bezjēdzīgi raugās tukšumā. Nemierīgas ēnas bezmērķīgi pārvietojas telpā, no tām vējo aukstums un līķa smaka.

Vai tas gan saucas – laime?

Laimīga dzīve ir grūta: tā ar darbu tiek būvēta, ar darbu vērtēta, ar darbu piepildās, mirdz. Ko grūti iemācīties, tas paliek atmiņā uz visu mūžu. Kas tiek sasniegts ar grūtībām – tas neizmērojami iepriecina. Kas tiek radīts ar pūlēm – glabā sevī cilvēka dvēseles daļiņu, kalpo ilgi, akurāti, labumam.

Grūta laime ir īsta. Tai nav noteikti jābūt smagai, nabadzīgai, ar ciešanām. Grūta laime var būt prieka pilna. Spilgta vai mierīga, klusa, dziļa.

Laimē Dvēsele runā caur darbiem un domām, vārdiem un sapņiem. Uguns zaigo acīs: ir mērķis, intereses, labums, izziņas process, atklājumi, radīšanas. Dzīve meklējumos, kustībā. Jēgpilna un atbildīga.

Dzīve labumam ne tikai personīgam, bet arī cilvēkiem.

Sev un jums novēlu dzīvi grūtu un laimīgu!

 

© Copyright: Елена Майстренко, 2019

 

Pievienots 28.03.2019

http://parnasse.ru/prose/essay/philosophyprose/lyogkaja-zhizn.html

Tulkoja Jānis Oppe