20 возможных способов быть более эко-сознательными

20 iespējami paņēmieni būt eko-apzinīgākiem

(par kuriem jūs, iespējams, neesat domājuši)

http://sparkleberrylane.com/mind-body-and-earth-wellness/20-feasible-ways-to-be-greener-cuz-its-the-thing-to-do/

2011. gada 21. jūnijā Kristīne (Christina)

18 12 30 01

Pagājušajā gadā cilvēki kolektīvi ir sadedzinājuši vairāk nekā divkāršus resursus, kādus Zeme var uzturēt ilgstošā laika periodā. Un, ja visas valstis izmantotu resursus tā, kā to dara Amerika, mums būtu vajadzīgs vairāk par piecām Zemes planētām, lai mūs uzturētu. Sparkleberry Lane iekšienē mums patīk spožums un laime, taču mēs nevaram būt nešokēti no milzīgās informācijas, kura ikdienu piepilda mūsu ausis un acis. Par laimi, informācija par noturīgāku ieradumu radīšanu ir bagātīga – viss, kas vajadzīgs, – tas ir gribasspēks, lai mēs būtu uzmanīgāki pret savu dzīvesveidu un ienestu (sākumā nelielas) izmaiņas šeit un tur. Lēmums sākas mājās, Natural Health (2011. g. aprīļa/maija izdevums). Daudzi no šiem padomiem var būt jums pazīstami – ja tas ir tā, uztveriet tos kā draudzīgus atgādinājumus – vai arī daži var būt jums jauni; tie visi ir reāli paņēmieni samazināt ekoloģiskās pēdas un sajusties labāk!

18 12 30 02

1. Izslēdziet gaismu, kad jūs to neizmantojat! Jūs jau to esat dzirdējuši vairākas reizes, pabariet sevi, ja jūs joprojām atstājat nevajadzīgu gaismu. (Ja atslēdzam to, ko jūs neizmantojat, varam ieekonomēt vairāk par 10% no jūsu mājas kopīgā enerģijas patēriņa.)

2. Atslēdziet ierīces, kad tās netiek izmantotas. “Mēs tērējam 1 miljardu dolāru gadā, barojot elektroniku, kura netiek izmantota.”!! Padomājiet: mikroviļņu krāsnis, televizors, Xbox, mobilā telefona uzlādes ierīce, elektriskā zobu suka (es konstatēju, ka manējā darbosies gandrīz mēnesi, uzlādējot tikai vienu dienu!) Utt. Uztaisiet inventarizāciju – ko jūsu mājās nevajag barot cauru diennakti; daudzas ierīces var apvienot vienā pagarinātājā, lai atvieglotu barošanu. Tas jums ieekonomēs naudu un laiku uz planētas.

3. Samaziniet papīra dvieļu izlietojumu. Vidējais cilvēks izmanto tos 3000 vienā gadā, un tie visi nokļūst mūsu atkritumu izgāztuvēs. To vietā izmantojiet lupatas un vecus virtuves dvieļus, jūs pat varat pārvērst vecus T-kreklus jaunās lupatās. Kad tās kļūs ļoti netīras, iegremdējiet tās bļodā ar karstu ūdeni un ar (naturālu) mazgājošu šķīdinātāju. Ja jūs kaut kad pērkat papīra dvieļus, izvēlēties tos, uz kuriem nav krāsas (aizmirstiet par skaistiem zīmējumiem!). Un, ja iespējams, iegādājieties ekoloģiski tīrus dvieļus.

4. Ielieciet ķieģeli savā tualetes bāciņā. Ķieģelis izspiedīs ūdenī, tāpēc katrā skalošanā tiks izmantots mazāk ūdens, kā tas ir modeļos ar zemu patēriņu. Un, ja jūs dzīvojat vienatnē vai arī jums ir sava vannas istaba, padomājiet par to, ka laiku pa laikam noskalošanu var izlaist, ja tas jūs pārāk neērcina.

5. Padomājiet, vai neiegādāties ūdens filtrācijas sistēmu, kura tiek pieslēgta jūsu izlietnei. Plastmasas krūzes galu galā var uzkrāt bisfenola A (BPA) sārma nosēdumus jūsu ūdenī, un jebkurā gadījumā tie nonāk izgāztuvē.

6. IZMANTOJIET MAZĀK ŪDENS. ”Saskaņā ar Consumer Reports pētījumu 4 no 5 štatiem 2013. gadā sadursies ar ūdens trūkumu!” Dušā patērējiet mazāk laika; IZSLĒDZIET ŪDENI, tīrot zobus vai ieziepējot traukus; izlabojiet savus nehermētiskos krānus; neuzstādiet uzgali uz maksimālo plūsmu katru reizi, kad ieslēdzat mazgājamo ierīci. Mūsu kopīgajiem pūliņiem būs nozīme.

7. Nomainiet lietas tikai tad, kas tās ir sasniegušas savas dzīves absolūtas beigas, nevis tad, kad tās tikko sāk dilt. Iepērcieties labdarības veikalos vai pagalmā, lai pirktu lietotas preces labā stāvoklī, lai nomainītu salauztās / nonēsātās/ nodilušās. Pamēģiniet lietas salabot, kad tas ir iespējams.

8. Izmantojiet kompaktās dienasgaismas vai LED spuldzes tradicionālo kvēlspuldžu vietā. LED spuldžu jauda ir 12 W, salīdzinot ar parasto spuldžu 60-100 W, kas ekonomē jūsu naudu.

9. Noregulējiet savu termostatu, lai jūsu mājā / dzīvoklī vasarā nesaltu un ziemā nekarsētu. Nav nekā slikta tajā, ka piespiežamies ciešāk, kad ārā ir auksts, bet, kad ārā ir ļoti karsts, jums nevajadzēs daudz laika, lai dzīvoklī kļūtu nedaudz vēsāks, kad tajā ienākat.

10. Beidziet lietot papīra šķīvjus un plastmasas traukus! Īpaši, ja tie ir no penopolistirola. Ir kompostējami šķīvju un trauku varianti uz kukurūzas vai augu bāzes. Ir pat kompostējamās tasītes Solo! Ja jūsu vietējā veikalā nav ekoloģiski tīru priekšmetu piknikam, paziņojiet par savām problēmām menedžerim (klientam vienmēr ir taisnība).

11. Samazināsim polietilēna maisiņus izgāztuvēs. Padomājiet par bioloģiski noārdāmiem atkritumu maisiem un Zemes dēļ SĀCIET IZMANTOT DAUDZKĀRT LIETOJAMĀS SOMAS! Glabājiet 2 vai 3 savā bagāžniekā, lai neaizmirstu tās mājās, vai arī pakariniet uz virtuves durvju roktura, lai paķertu izejot. Jūs varat pat augļus un dārzeņus likt savā produktu grozā un neņemt maisiņus ar produktiem. Atkārtoti izmantojiet savus maisiņus ar rāvējslēdzēju, kad tas ir iespējams. Ja jūs esat aizmirsuši savus daudzkārt lietojamos maisiņus, palūdziet papīra maisiņus, kurus var pārstrādāt (un uztaisiet lielus atkritumu grozus).

12. Veikals zemnieku tirgū! Vasara – tā ir labākā sezona, lai izpētītu vietējās iespējas jūsu pilsētā, un ir liela varbūtība, ka jūs atnesīsiet šīs daudzkārt lietojamās somas, nopirksiet pārtiku bez lieka iesaiņojuma un pārstāsiet nest savu artavu “pārtikas kilometru” miljonos, kas nepieciešami, lai lētus produktus nogādātu pārtikas veikalos. (Un jūs būsiet pārsteigti, cik nedārgi ir zemnieku svaigie produkti, un saņemsiet kvalitatīvāku pārtiku ar vairāk barības vielām!)

13. Pamēģiniet dažus dārzeņus iestādīt patstāvīgi. Pašlaik eksistē daudz paņēmienu, kā audzēt dārzeņus nelielās telpās jūsu virtuvei, piemēram, apgrieztajā podā Topsy Turvy Tomato Planter vai sakņu dārzā. Jūs pat varat izaudzēt salātu mini-galviņas mazos konteineros tieši savā virtuvē. Bet ja jums ir iekšējais pagalms, veiciet nelielu pētījumu un iestādiet sakņu dārzu! Es piespiedu savu māti to ierīkot mūsu pagalmā Virdžīnijā, un nav nekā patīkamāka par savu gurķu un tomātu lasīšanu.

14. Ēdiet mazāk gaļas. Es nemēģinu biedēt vai atbalstīt veģetārismu, taču lopkopība ir ļoti energoietilpīga un saražo 1/5 daļu no pasaules siltumnīcefekta gāzēm. Kāds neliels pētījums, kā mūsdienās tiek ražota gaļa, jūs šokēs (10 miljardi zemes dzīvnieku gadā tiek nogalināti izmantošanai tikai ASV vien). Vēl vairāk, “zinātnieki ir aprēķinājuši – ja amerikāņi samazinātu gaļas patēriņu tikai par 20%, tam būtu tāds pats efekts kā viņu standarta sedānu nomainīšanai ar ekoloģiski tīriem hibrīdiem”! Pamēģiniet gatavot liesu ēdienu tikai vienu vai divas reizes nedēļā, kur jūsu Pamata ēdiens ir vai nu graudaugi, vai dārzeņi. Es garantēju, ka jūs necietīsiet no olbaltumvielu trūkuma, patiesībā jums droši vien būs vairāk enerģijas un jūs jutīsieties veselāki.

15. Uzziniet, cik lielu jaudu patērē jūsu ierīces, un padomājiet par to, lai nelietotu tās bezrūpīgi, piemēram, iemetot džinsus žāvētājā, lai tos “uzpūstu” (4000 vatu enerģijas). Jūsu fēns patērē 1000 vatu enerģijas – izlaidiet šad un tad tā izmantošanu! Tā vietā, lai jūsu trauku mazgājamā mašīnā izmantotu žāvēšanas funkciju (kas jaudu var palielināt no 1200 līdz 2400 W), atveriet durtiņas un ļaujiet traukiem nožūt.

16. Pietiks tērēt pārtiku! Cik bieži jūs izmetat aizmirstus produktus no ledusskapja vai pieliekamā dziļuma? “Iedomājieties Rose Bowl, milzīgu stadionu ar 90 000 vietām Dienvidkalifornijā. Bet tagad iztēlojieties, ka tas līdz malām ir piepildīts ar pārtiku. Amerika tik daudz pārtikas patērē katru dienu (no fermas uz galda).” Tā ir svētība – barot sevi viegli, kad esam izsalkuši, neuztveriet pārtikas pārpilnību kā pašsaprotamu; nepērciet produktus, kuri jums jau ir, un negatavojiet vairāk nekā spējat apēst. Ņemiet no restorāna pārpalikumus uz mājām un patiešām tos apēdiet vai atdodiet bezpajumtniekam.

17. Samaziniet plastmasas daudzumu jūsu mājā, no konteineriem līdz ūdens pudelēm. Vairumā plastmasas izstrādājumu ir tā pretīgā viela BPA, kura tūkstošiem gadu glabāsies izgāztuvēs (ņemot vērā, ka mēs esam ceļā uz to, ka mūsu acis pieredzēs, kā plastmasas atkritumi ieskalos ķīmiskas vielas pazemes ūdeņos, pat ja mūsu maz-maz-mazbērni apdzīvos šo Zemi).

18. Izmantojiet veļas mazgāšanai aukstu ūdeni. Neraugoties uz jūsu pašām lielākajām bažām, jūsu apģērbs vienalga kļūs tīrs, izmantojot mazāk enerģijas, un jūsu krāsas nepluks, bet tas nozīmē, ka jūs varat mazgāt vairāk veļas kopā un samazināt slodzi.

19. Pēc iespējas atbalstiet papīra izstrādājumu, tīrīšanas līdzekļu, ziepju un šampūnu, bloknotu, salvešu utt. ekoloģiskus zīmolus. Jo vairāk patērētāju atbalstīs šos zīmolus, jo vairāk tāda tipa zīmolu parādīsies un jo mazākas būs to cenas. Izmantojiet savu patērētāja balsi ar prātu!

20. ESIET APZINĪGI! Pētiet lietas, ko sev izmantojat. Aplama dzīve ir vienkārša, bet rūpīga dzīve – tā ir bagāta un laimīga dzīve.

 

Pievienots 30.12.2018

http://www.sanatkumara.ru/stati-2018/20-vozmozhnich-sposobov-bit-bolee-eko-soznatelnimi

Tulkoja Jānis Oppe