«Синдром уточки» и как от него избавиться: рассказывает Михаил Лабковский

“Pīlītes sindroms” un kā no tā atbrīvoties: stāsta Mihails Labkovskis

Atceries anekdoti pa pīlīti un “nu pro-o-o-tams”? Dažiem cilvēkiem tā ir vesela dzīves filozofija. Draudzeni pieņēmuši darbā ar gigantisku algu? Nu pro-otams, viņai taču ir sakari. Otra atkal precas ar lielisku puisi? Nu pro-otams, ja viņai tādas kājas… Vēl viena lido prom uz gadu stažēties Parīzē? Nu pro-otams… Var vēl ilgi uzskaitīt visas mūsu ilūzijas par to, cik lielā mērā mēs vienkārši esam marionetes likteņa rokās, nu pro-otams. Bet var reizi par visām reizēm iemācīties patstāvīgi vadīt savu dzīvi.

Mihail Labkovsky 2

Tu esi tā cienīga

Problēma nav tajā, ka vienam cilvēkam no dabas ir vairāk “bonusu”, piemēram, tievs viduklis, ģeniāls prāts un kaut kāda apbrīnojama pārdabiska spēja pelnīt naudu nesaspringstot, bet otram – ne. Problēma ir tajā, ka vieni cilvēki dod un ņem, bet otri “puņķojas (“накручивают сопли на кулак”). Ja parok dziļāk, visiem ir savas vājās un stiprās puses. Tikai vieniem tas pilnīgi netraucē dzīvot tā, kā viņiem gribas, kamēr otrie skatās un apskauž.

Pirmais šīs parādības cēlonis – zems pašvērtējums. Kad tu sev ne nieka netici, tev ir ļoti grūti ar jebkuriem izejas datiem sasniegt labu, vēlamu rezultātu. Tu pat neiepīkstēsies par augstu algu (kur nu tev?), nepieiesi pie puiša, kurš tev patīk (nu, un ko viņš tevī spēs atrast?), neriskēsi paziņot par sevi un saviem talantiem, līdzeni sēžot uz dibena garlaicīgā ofisā.

Un šis problēmas risinājums ir diezgan vienkāršs (es iztikšu bez visiem apnikušā “nodarbojies ar savu pašvērtējumu”). Iemācies sekmīgu cilvēku principu kaut vai virspusēji: “acis izbijās – rokas dara”. Nu labi, tev atteiks, nekas briesmīgs. Sekmīgs cilvēks spēs uzmanības fokusu pārvietot uz sevi, tādu trīsošu un ievainojamu, viņam interesantāk ir Darīt, nevis vērtēt savu kompetenci, salīdzinot ar citiem.

Otrs cēlonis: tu fiksējies uz neveiksmēm. Kāds nepatīkams sīkums tik ļoti tevi izsit no gultnes, ka tu pat otru reizi nemēģināsi. Nesen, lūk, konsultēju iesācēju aktrisi, ar visiem šiem pīles “pro-otams”. Viņai par atklājumu kļuva tas fakts, ka visi šovbiznesa sfēras darbinieki iet uz atlases mēģinājumiem katru dienu – un kas, ja 20 vietās atteiks, 21-jā paņems.

 

Atbrīvojies no stereotipiskas reakcijas

Man nepatīk visas šīs sarunas no sērijas “agrā bērnībā man zoodārzā uzspļāva kamielis, kopš tā laika es nespēju pieņemt atteikumus”. Nopietni? Protams, pret sevi ir jāattiecas saudzīgi, taču tava psihe nav ķīniešu vāze, lai stāvētu pašā redzamākajā vietā un krātu putekļus. Nekas briesmīgs, ja tev pateiks “nē” un laba ideja izvērtīsies par izgāšanos.

Sekmīgi cilvēki ar to arī atšķiras, ka viņiem nesagādā nekādas grūtības piecelties kājās, nopurināties un turpināt savu ceļu uz priekšu. Pareizā mācība, kuru mums sniedz jebkura neveiksme, ir tīri tehniska. “Es pat vairs nemēģināšu” vietā var izdarīt vienkāršāku secinājumu: “ja es atnāku uz pārrunām bez mazākā priekšstata, ar ko kompānija nodarbojas, visdrīzāk mani nepieņems.”

Iemācies pret dzīvi izturēties vienkāršāk un piezemētāk – un neaiztiec, lūdzu, savu personību. Lieta nav tevī personāli, lieta ir situācijā. Taču tikai tu vari to izstūrēt.

 

Kurš vainīgs?

Protams, dzīvē visiem mēdz būt ne vienkārši neveiksmes, bet kaut kādi neplānoti pārsteigumi, kas ne vienmēr ir patīkami. Taču tas it nemaz nenozīmē, ka tu nevari kontrolēt to, kas atrodas tavā kompetencē. Piemēram, ja sapņu puisis jau ir aizņemts, var neaplauzties un sākt meklēt jaunu. Bet, ja tev pašlaik ir grūti ar finansēm, var vainot vai nu krīzi, vai arī sākt pelnīt tik, cik tevi apmierinās.

Zini, alkatība tevi patiešām pie laba nenovedīs: kamēr tu aktīvi kalkulē, kam vairāk ticis no debesu kancelejas, tu laid garām iespējas tava dzīvē. Un jā, kamēr tu lasi šo tekstu, kāds ķīnietis kaut kur Huaņas provincē nejauši ir nopircis loterijas biļetīti – un nejauši šī biļetīte ir ar vinnestu. Bet kārtējā Holivudas aktrise dzer šampanieti un lasa scenāriju, kuru viņai tikko ir atsūtījis Vudijs Allens (Woody Allen). Un kas? Atbildi godīgi: vai tas nozīmē, ka dzīve tev ir nodarījusi pāri?..

Iemācies neviltoti mīlēt un priecāties par to, kas tev jau ir. Tikai ar tādu pieeju tu spēsi iegūt vairāk. Tāpēc ka pretējā gadījumā tev vienalga būs par maz, tu vienmēr būsi “mazāk sekmīga”, un liktenis ar tevi nekad nerēķināsies. Nomaini “Ak Dievs, kādēļ man tas viss” uz “Ak Dievs, tā visa esmu es!!!”

 

Es apsolu, sāks nokārtoties

Gaidu tevi savā lekcijā Maskavā 18.09.17. par tēmu “Kā pārstāt būt atkarīgai no apstākļiem un iemācīties uzņemties atbildību”. Šeit tu uzzināsi, kā tieši sāk vadīt savu dzīvi.

 

Pievienots 14.09.2018

https://www.cosmo.ru/psychology/psychology/sindrom-utochki-i-kak-ot-nego-izbavitsya-rasskazyvaet-mihail-labkovskiy/

Tulkoja Jānis Oppe