Как пережить разрыв? Советы Михаила Лабковского

Kā pārdzīvot attiecību saraušanu? Mihaila Labkovska padomi

Jebkuru attiecību saraušana sagādā sāpes. Taču var no šīs situācijas iziet ar augtu paceltu galvu, bet var arī ilgstoši iestigt ciešanu slīkšņā. Kā pareizi pārdzīvot šķiršanos, kādas domas palīdzēs tikt galā ātrāk un kādas – grauj tevi no iekšienes?

Mihail Labkovsky a

Sākšu ar to, ko darīt kategoriski nedrīkst. Aizliegts pat domās izteikt frāzi “Mani pameta”. Tā ir pārvietošanās upura, objekta, priekšmeta pozīcijā. Jūs esat divi pieauguši un darbotiesspējīgi cilvēki – neviens nekur nav pamests. Jūs izšķīrāties. Jūs pieņēmāt lēmumu attiecības neturpināt. Jūs neredzat perspektīvas jūsu pārim. Izvēlēties jebkuru formulējumu, galvenais – lai tas atspoguļotu notikušā būtību. Jūsu pāris izšķīrās. Bet neviens nevienu nav pametis.

Neapšaubāmi, psiholoģiski vesels cilvēks neizgaist telpā bez paskaidrojumiem. Viņš atrod sevī spēkus parunāt ar partneri, teiksim, ka jūtas ir nodzisušas un turpmākām attiecībām nav jēgas. Taču mēs lieliski saprotam, ka mēdz būt arī citādāk: jūs pārnākat mājās – bet tur ir tukšs skapis, vai arī pēc aizdomu perioda konstatējat, ka viņam ir parādījusies cita sieviete, vai arī viņš pēkšņi sāk piesieties visam, tāpēc ka jūs viņu kaitināt. Tam ir grūti noticēt uzreiz, bet ticiet: nav nekādas nozīmes, kas kļuva par pēdējo pili, vai viņš aizgāja ar paskaidrojumiem vai bez tiem, vai jūs pieķērāt viņu neuzticībā, vai ne.

Nekad nemēdz būt tā, ka divi dzīvoja dvēsele dvēselē un bez kaut kādu problēmu mazākajām pazīmēm viens no partneriem nolēma aiziet. Tik vienkārši nemēdz būt. Ja viņš ir iemīlējis citu – pirms tam viņš pārstāja mīlēt jūs. Tā ir svarīga doma, un man gribētos, lai katra sieviete, kura pārdzīvo šķiršanos, to saprastu. Šķiršanās – tas nav sākuma punkts. Tās ir sekas tam, ka šis vīrietis jūs jau ir pārstājis mīlēt.

Un tieši no tā ir jāatgrūžas. Ja viņš jūs vairs nemīl, kādēļ viņš jums? Kādēļ jums cilvēks, kurš nevēlas ar jums pavadīt laiku, kuram ir kļuvusi neinteresanta jūsu dzīve, kurš negrib piedalīties jūsu darīšanās, kuram nav ar jums, par ko runāt? Tā vīrieša, kurš jūs mīlēja, vairs nav. Un viņu neatgriezt, viņš nav aizbraucis komandējumā un nav paslēpies skapī. Un mēs tuvojamies nākamajai svarīgajai domai: jūsu šķiršanās ir likumsakarīga.

Skat: “Kādas sievietes atgrūž vīriešus? Apspriež Mihails Labkovskis[1]”.

Neviena “izkrāsojusies kuce” jūsu vīrieti nav aizvedusi. Viņš nav vainīgs, ka ir jūs pārstājis mīlēt. Nav iespējams iemīlēt un pārstāt mīlēt ar gribasspēku. Jūsu attiecībās ir bijušas kaut kādas problēmas, kurām jūs vai nu nepievērsāt uzmanību, vai kuras negribējāt pamanīt, vai cerējāt, ka viss nokārtosies pats no sevis, vai norakstījāt uz sarežģītu periodu, vai ignorējāt kādu citu iemeslu dēļ. Tā vai citādāk – starp jums pieauga nesapratne, pazuda maigums, jūs kopā pavadījāt mazāk laika, biežāk ķildojāties vai vienkārši maz kontaktējāties. Jā, tādi periodi gadās visiem pāriem, bet izjūk tie, kas sākotnēji nebija cieši. Tas ir, jūsu attiecības principā bija nolemtas, jautājums bija tikai, kad notiks to saraušana.

Pārstājiet sevi žēlot un sūdzēties apkārtējiem par nelieti un riebekli. Pat ja viņš kā pēdējais lops aizgāja slepus, turklāt paķēris līdzi televizoru, kafijas automātu un tējkannu ar svilpi, atcerieties: jūs savā laikā izvēlējāties tieši šo vīrieti. “Viņš bija pavisam citāds!” – pašlaik iesaucās miljoniem lasītāju. Jums ir taisnība! Bet, ja viņš tā izmainījās, kāpēc tad jūs nepametāt nelieti pašas? Jo viņš taču ne vienā mirklī pārvērtās lopā. Jūs bijāt kopā ilgu laiku, jūs droši vien redzējāt, kā viņš kontaktējas ar citiem, kā atsaucas par tuviniekiem, kā komentē citus pārus. Jā, jūs nepamanījāt dažas iezīmes vai negribējāt pamanīt. Taču izeja no situācijas “es izrādījos pārī ar nelieti” ir acīmredzama: šīs attiecības ir jāpārtrauc. Jūsu nelietis ir pašlikvidējies, vai tas nav iemesls nopriecāties?

Protams, sākumā pēc attiecību saraušanas jums būs smagi. Tas ir normāli, šķiršanās vispār pēc traumas dziļuma tiek uzskatīta par otro pēc tuva cilvēka nāves. Dodiet sev gadu. Apmēram šajā laikā jūsu psihe “sagremos” stresu, jūs būsiet gatava iet tālāk. Šajā sarežģītajā periodā izvairieties no divām galējībām. Pirmā – sēdēt ieslodzījumā un visu laiku raudāt, otrā – bez prāta mesties iekšā izklaidēs un pierādīt visiem (arī bijušajam, protams), ka pie jums rindā stāv. Vientulība un savu ciešanu “remdēšana” dienu pēc dienas graus pašvērtējumu un bendēs veselību, bet vīriešus jūs salīdzināsiet ar bijušo. Tas ir, ja tās ir nekādu pienākumu neradošas tikšanās, sekss, gājieni uz kino – izklaidējieties uz veselību. Taču nav vērts gaidīt, ka jūs no vienām attiecībām ātri vien pāriesiet citās. Tā gandrīz ar garantiju būs neirotiska savienība, kura ne ko labu nebeigsies.

Daudzām ir grūti paziņot par šķiršanos draugiem un tuviniekiem. Tas ir saprotams, cilvēki uzplijas ar jautājumiem, kas ir šausmīgi nepatīkami. Mans padoms – neielaidieties nekādās detaļās. Neapsūdziet un nepaudiet savu vainu. “Mums bija dažādi uzskati par nākotni”, “Mūsu ceļi izšķīrās” – aprobežojieties ar vispārīgām frāzēm, kādas parasti raksta ailē “šķiršanās iemesli”. “Nesaderēja raksturi”, “Radās nesamierināmas pretrunas”.

Un pēdējais. Jūs neesat vainīga. Jūs viņu neaizbiedējāt, iznākot no vannasistabas bez grima. Jūs normāli gatavojāt ēst, jums ir normāla figūra, normāls raksturs. Neļaujieties grēcīgai domai “Ja es uzvestos citādāk, viss varētu būt savādāk”. Nekādā gadījumā! Jūs esat tāda, kāda esat, jūs – tā esat jūs un neviena cita. Vīrietis sievieti mīl pilnībā, visu, bez dalīšanas prasmē gatavot vai kāju garuma. Nemēģiniet “iegūt mācības” un izmainīt sevi pēc attiecību saraušanas, tāpēc ka tā ir vardarbība pret sevi. Laikam vienīgais, par ko ir vērts aizdomāties – vai jūs neesat uzņēmusies atbildību par visu, kas notika jūsu pārī. Tāpēc ka, ja jūs ticējāt, ka “laikapstākļi mājās” ir pilnīgi jūsu atbildībā, tad no šī uzstādījuma ir steidzīgi jāatbrīvojas. Lai dejotu tango, ir vajadzīgi divi.

 

Pievienots 25.02.2018

https://www.cosmo.ru/psychology/psychology/kak-perezhit-razryv-sovety-mihaila-labkovskogo/

Tulkoja Jānis Oppe

 


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/dazadi/11-dazadi/1758-kadas-sievietes-atgruz-viriesus-apspriez-mihails-labkovskis (Tulk. piezīme)