Как не развестись из-за ерунды? Рассуждает Михаил Лабковский

Kā neizšķirties nieku dēļ? Apspriež Mihails Labkovskis

Kad sairuši pāri nosauc savas šķiršanās cēloni, dažreiz netici savām ausīm: vai tiešām var salauzt ģimeni tādu nieku dēļ? Kāpēc niecīgs iegansts kļūst par šķiršanās iemeslu un kā to nepieļaut? Kas tas ir – nieki un kā tos atšķirt no nopietnām problēmām?

Mihail Labkovsky 3

Sākumā tiksim skaidrībās, kas tas ir – “nieki”. Piemēram, jūsu vīrs ir bijis jums neuzticīgs. Un jūs vienkārši nevarat to pārdzīvot, gauži raudat no rīta līdz vakaram, uzskatāt, ka viņš ir āzis un nodevējs, esat gatava šķirties jau taisni rīt. Bet viņš jums pat paziņo, sak’, tu ko, tādu nieku dēļ taisies ģimeni sagraut? Nu, un kas, aizgāju pie prostitūtas, tas taču viss ir nenopietni, mīlu taču es tevi!

Vairums šķiršanos notiek nevis “nieku” dēļ, bet tādēļ, ka jēdziens “nieki” partneriem stipri atšķiras sākotnēji, taču viņiem nav bijis drosmes, izlēmības, uzmanības vai vienkārši atjautas apspriest to, pirms viņi noslēdza savienību. Turklāt tas absolūti nenozīmē, ka priekšstati par “niekiem” ir simetriski no abām pusēm. Atgriežoties pie piemēra, vīrs pilnīgi var uzskatīt, ka viņa gājiens pie vieglas uzvedības sievietēm – tas nav “nekas tāds”, bet, ja viņš uzzinās par jūsu neuzticību, nebūt neuzskatīs to par niekiem. Un pretējs variants: jūs varat uzskatīt, ka varat atļauties bārā ar draudzenēm izklaidēties visu nakti, bet, ja laulātais ar večiem iet uz klubu un no rīta ierodas pilns “līdz acīm” – tas ir iemesls skandālam.

Tālāk. Pieņemsim, ka jūsu vīrs reti uzslavē jūsu ārieni, nedāvina ziedus, bieži kritizē. Un, kad jūs pēkšņi izlādējaties histērijā, sak’, kāda velna pēc tu tā dari, riebekli, viņš iepleš acis: “Un ko es tādu pateicu?” Vai viņš ir vainīgs? Nē, ja jūs viņam neesat teikusi, ka jums ir svarīga uzslava un uzmanības parādīšana. Viņš patiesi var uzskatīt, ka kritika ir labākais paņēmiens, kā palīdzēt tuvam cilvēkam kļūt labākam, bet dāvināt ziedus ir pagātnes palieka un bezjēdzīga naudas tērēšana, kad šo naudu var ielikt mājas remontā vai izglītībā.

Visi šie gadījumi – tie nav par taisnīgumu, tie ir par vienošanos. Laulātajiem draugiem ir jāsaprot, kas kuram vajadzīgs, ko kurš nedrīkst, un abiem – es uzsveru – abiem jāpiekrīt šādam salikumam. Kas ir svarīgi, kas nesvarīgi, kas ir principiāli un kas opcionāli. Protams, visu neparedzēsi, taču zināmas pamata lietas var un vajag apspriest, pirms nograndis pērkons.

Lai tāda saruna būtu efektīva, nevis skandaloza, nepieciešams iegaumēt vienkāršu patiesību: katram cilvēkam priekšstats par svarīgo un niecīgo var būt stingri individuāls. Nav nekādu vispārpieņemtu “var” un “nevar”. Kādam ārējam izskatam ir galvenā nozīme, un šis cilvēks kaitinās otru ar prasībām izskatīties cienīgi, bet otrs nesaprot – tās taču vienkārši ir lupatas, ir silti, ērti – un labi. Otrajiem ir svarīga sociāla aktivitāte, trešajiem – mīlestība pret dzīvniekiem. Taču antipātija pret kaķēniem vai vēlēšanās brīvo laiku pavadīt bibliotēkā cilvēku nepadara ne labu, ne sliktu. Galvenais – lai jūs sakristu vai vienotos iepriekš par pieļaujamajām nesakritībām.

Biežs gadījums – pārmērīga sievietes emocionalitāte. Tas nav histēriskums, nejauciet, vienkārši bieži sieviete sliecas uz nepareģojamu noskaņojuma maiņu, viņai ir septiņas piektdienas nedēļā. Šodien viņa mierīgi paskatījās uz nekārtību, bet rīt saniknojas par to, ka zābaki gaitenī nestāv paralēli viens otram. Pirms nedēļas viņa neiespringa gatavot, bet šodien viņa pēkšņi “uzskrūvējas”, tāpēc ka viņa nav par virēju nolīgusi un neviens viņu nenovērtē, bet viņa ir nogurusi. Ja tas ir par jums – aizdomājieties, tie ir tie paši nieki, kas var beigties ar šķiršanos. Nedrīkst vienatnē un pēkšņi mainīt spēles noteikumus. Stabilas un laimīgas ģimenes ķīla – tās nav tikai romantiskas jūtas un intīms, tas ir arī abiem saprotams priekšstats par to, kas mājās ir pieļaujams un kas – ne. Un, ja jūs esat izlēmusi pārskatīt noteikumus, apsēdieties un apspriediet to ar partneri, nevis “noraujieties”, sagaidījusi, kad vairs nevarat izturēt. Un, starp citu, aizejiet pie endokrinologa. Dažreiz noskaņojuma svārstības un paaugstināta aizkaitināmība ir simptomi, ka kaut kas nav kārtībā ar čiekurveida dziedzeri. Tad jautājums tiek risināts ar medikamentozu terapiju – gan noskaņojums stabilizējas, gan pašsajūta, gan ķildas izbeidzas.

Ne mazāk svarīgs moments – ķildas patiesā cēloņa izspiešana ar ieganstu. Jums labi neiet darbā, jebkurā brīdī var atlaist, jūs sākat vīrieti “āķēt” ar pretenzijām par zemu algu, sniedzat viņam piemēru ar labi pelnošiem cilvēkiem un viņu laimīgajām sievām-mājsaimniecēm. Vai tad viņš ir vainīgs, ka jums ir problēmas ofisā? Nē. Nepārlieciet objektīvi savas problēmas uz svešiem pleciem. Jūs varat ar viņu apspriest situāciju, izdomāt, kā sadalīt finanses, ja jūs patiešām paliksiet bez darba, tas viss būs kā pie pieaugušiem, nobriedušiem cilvēkiem. Bet spiest ārā savas bailes palikt bez naudas ar pretenzijām, ka viņš jūs nepietiekami labi nodrošina, turklāt, ka sākotnēji jūs nevienojāties, ka visa ģimenes finansēšana ir uz viņa pleciem, ir kā minimums negodīgi. Nedrīkst ar nieka ieganstu piesegt patiesās problēmas, tāpēc, pirms sākt jebkuru izskaidrošanos un izteikt jebkādas apsūdzības, aizdomājieties: vai jūs patiešām kaitina Tas? Vai arī jūs vienkārši esat nogurusi un meklējat ieganstu nolaist tvaiku? Vai varbūt ir nopietns cēlonis, kuru apspriest jums negribas, ir šausmīgi, kauns, sāpīgi? Kas patiesībā ir ne tā? Tas, pēc pieredzes, pusi ieganstu ķildām noņem.

Un pēdējais. Ja jūsu ģimenes dzīve pārvēršas par sīku, bet pastāvīgu (tas ir svarīgi) sadursmju sēriju tieši nieku dēļ – baidos, ka man ir sliktas ziņas. Atcerēsimies padomju kulta filmu “Ekipāža” (“Экипаж”): tur viena pilota sieva pastāvīgi ar viņu ķildojas, izskatās pēc īstas maitas, bērns rausta valodu, mājās ir permanents skandāls. Pēc tam viņa apprecas ar citu vīrieti, un mēs redzam, ka viņa ir kļuvusi cits cilvēks. Labestīga, maiga, gādīga, lieliska saimniece, viesmīlīga, mīloša māte. Viens un tas pats cilvēks, ievērojiet. Tas ir, viņas pastāvīgās sadursmes ar pirmo vīru nebija ne viņas vaina, ne viņa vaina. Vienkārši šie cilvēki viens otram nebija piemēroti. Viņi cieta, viņiem krājās savstarpējs niknums un pārestības, tas viss prasīja izeju, taču neviens no viņiem nesaprata, kas tad tieši nav tā, kas ir jāizlabo. Bet labot nav ko, nevar sakrustot ezi un zalkti. Ir jāmeklē tas partneris, kurš sākotnēji būs “jūsējais”. Tā ka ja nieka iegansti skandāliem jūsu dzīvē rodas arvien biežāk un biežāk, es ļoti rekomendēju aiziet pie psihologa un tikt skaidrībā, vai ar īsto partneri jūs vispār mēģināt kaut ko uzbūvēt. Varbūt nav vērts pat spēkus tērēt?

 

Pievienots 09.08.2017

https://www.cosmo.ru/psychology/psychology/kak-ne-razvestis-iz-za-erundy-rassuzhdaet-mihail-labkovskiy/

Tulkoja Jānis Oppe