Как избежать токсичных отношений: рассуждает Михаил Лабковский

Kā izvairīties no toksiskām attiecībām: apspriež Mihails Labkovskis

Par toksiskām attiecībām pašlaik sauc neirotiskas attiecības. Ir vairākas pazīmes, pēc kurām var saprast, ka notiek manāmi kaut kas neveselīgs.

Mihail Labkovsky

Pirmā pazīme – viņš neinteresējas par jūsu dzīvi

Viņu neinteresē, kur un par ko jūs strādājat, ar ko nodarbojaties, kā jums patīk pavadīt atvaļinājumu. Tas ir, jūs – kā personība, kā cilvēks ar kādām īpatnībām, ieradumiem, aizraušanos – viņam neesat vajadzīga. Jūs viņam esat vajadzīga kā funkcija, nevis kā viengabalaina personība.

Otrā pazīme

Jūs esat gatava nākamajam etapam, bet viņš ne. Jūs satiekaties vairāk nekā pusgadu, bet viņš nepiedāvā dzīvot kopā, kaut arī jūs piekristu. Vai arī jūs jau sen dzīvojat kopā, un viņš nepiedāvā precēties ar viņu, kaut arī jums to gribas. Vai arī jūs apprecaties, bet viņš negrib, ka jums būtu bērni, kaut arī jūs sapņojat kļūt māmiņa. Tās ir toksiskas attiecības, kad partneris ignorē jūsu galvenās vēlmes un vajadzības. Tas nenozīmē, ka viņš ir slikts cilvēks, viņš patiešām var negribēt bērnus un tā tālāk, viņam ir pilnas tiesības. Vienkārši no šī brīža jūsu attiecības ir kļuvušas toksiskas – jums.

Trešā pazīme

Viņš liek jums just greizsirdību. Vai arī piedāvā palikt draugiem, kaut arī ir acīmredzams, ka jūs esat iemīlējusies.

Pati galvenā pazīme

Jums šīs attiecības nenes prieku. Gluži otrādi, jūs visu laiku esat saspringta, jums ir grūti, jums ir nekomfortabli. Jaunais cilvēks pazvanīja, bet pēc tam uz nedēļu pazuda. Jūs rakstāt viņam sociālajos tīklos, sūtāt īsziņas – bet viņš klusē. Pēc tam parādās, pēc tam atkal pazūd. Viņš neiepazīstina jūs ar saviem draugiem. Vai arī viņš vispār atnāk pie jums tikai pēc seksa, bet uz kino, pastaigāties vai uz restorānu – ne, šim nolūkam viņam ir citi cilvēki. Turklāt ir pilnīgi nesvarīgi, kādu iemeslu dēļ viņš tā uzvedas, tam nav nozīmes. Svarīgi ir tas: viņš nedomā par to, ka sāpina jūs.

Taču tas viss nav par viņu. Tas viss ir par jums.

Jo tā taču esat jūs, kas nonākusi toksiskās attiecībās, tā esat jūs, kurai tās kaut kāda iemesla dēļ ir vajadzīgas. Problēma, kā parasti, ir cēlusies bērnībā: jums kāds ir iemācījis – mīlestība, tā, lūk, ir tāda, ar ciešanām un pārdzīvojumiem. Mūsu sievietei ir nepieciešams sevi žēlot. Ciest un žēlot sevi. Jo patiesībā tas viss taču notiek viņai galvā. Tur viņa pārtin scenārijus, kā pāraudzināt vīrieti, kā iekarot, vai vēl kādus. Un tajos viņš ir nelietis, bet viņa svētā. Viņa šajās attiecībās spēlē divu vietā. Pēc tam tādas sievietes atcerēsies: lūk, man bija Īstā Mīlestība – trīs gadus pēc tam vedu sevi kārtībā. Viņu neirotiskajā pasaules ainā mīlestības kvalitāti, tās dziļumu, nosaka pārciesto ciešanu daudzums. Viņu galvās laime – tas ir ar grūtībām, ar asinīm, ar gaļu no skarbā likteņa izrauts maaazs gabaliņš kaut kā laba, kas vēl ar milzīgām pūlēm būs jāsaglabā un jānosargā.

Formējas, lūk, šī greizā saikne: es ciešu – es mīlu. Mīlestība – ciešanas. Un sevis ir žēl, jo es taču ciešu. Viss, lūk, viņš – gatavais neirotiķis.

Bet, starp citu, mīlestība – tas ir pozitīvu emociju uzplūdums un vairāk nekas. Tā ir laime, prieks. Tajā nav nekāda negatīva aspekta, nav ziedošanās, nav pašatdeves.

Ievērojiet: pašā attiecību sākumā vīrietis uzvedas ļoti labi. Viņam vajag patikt, un viņš cenšas. Viņš uzvedas ārkārtīgi taktiski, laipni, aplido. Bet, lūk, tālāk, kad viņš jūt, ka viņa izturas kā upuris… Lūk, ja atgriežamies pie gadījuma ar zvanu: viņš viņai nepiezvanīja, kaut arī bija solījis. Bet viņa sāk rakstīt īsziņas, sak’, kas noticis, kur tu esi pazudis. Un viņš to jūt – viņa nav apvainojusies, viņa nav uzskatījusi viņa rīcību par nepieņemamu. Tas ir, ar viņu tā Var. Viņš pārstāj viņu augstu vērtēt, viņš pārstāj domāt par viņu kā par sievieti, ar kuru viņam gribas būvēt nākotni. Un tas sievietē rada ciešanu loku: noturēt viņu. Viņa jūt viņa novēršanos, viņas pašvērtējums lido lejā, un viņa sāk domāt, ka nav pietiekami laba, sāk censties patikt viņam vēl vairāk. Un viss iet pa labi iebrauktu ceļu.

Vai var šo apburto loku pārraut? Protams. Precīzāk – tajā var nenonākt. Un paņēmiens ir ļoti vienkāršs: tikko kā jūs sajūtat, ka jums nepatīk, kā vīrietis uzvedas, kā sarunājas, kā attiecas pret jums, jums pašai tas ir jāapzinās un jāatzīst: tā ir taisnība. Jums nav izlicies, jums nav tas jāpieraksta viņa nogurumam vai vēl kādiem ārējiem apstākļiem. Un otrkārt: jums viņam ir jāpasaka, ka jums tāda uzvedība nepatīk. Jāpasaka vienu reizi. Ja kas tamlīdzīgs atkārtojas – viss, attiecības ir nekavējoties jāsarauj. Es lūdzu pievērst tam uzmanību: nekādu atkārtotu sarunu. Nekādu “Bet es taču tev lūdzu!”. Viss, ja viņš ar pirmo reizi nav sapratis, ka ar jums tā nedrīkst, vai, kas ir ticamāk, nav uzskatījis par vajadzīgu pievērst uzmanību jūsu vārdiem, šīs attiecības jums nebūs komfortablas. Tās būs toksiskas. Nav svarīgi, vai jūs tajās ieņemsiet upura pozīciju vai māmiņas pozīciju ar lēmumu zēnu pāraudzināt un iemācīt viņam labas manieres.

Viss ir vienkārši: ir viņš, tāds, kāds ir. Un esat jūs, tāda, kāda esat. Jums vai nu ir labi kopā, vai arī jāiet katram uz savu pusi. Turklāt labāk, pirms jūs esat paņēmusi hipotekāro kredītu un dzemdējusi trīs bērnus.

 

Pievienots 29.06.2016

https://www.cosmo.ru/psychology/psychology/kak-izbezhat-toksichnyh-otnosheniy-rassuzhdaet-mihail-labkovskiy/

Tulkoja Jānis Oppe