Михаил Лабковский: Отношения с «мачо» обречены на провал

Mihails Labkovskis - Attiecības ar “mačo” ir lemtas neveiksmei

Nereti es saņemu jautājumus par šiem visiem apnikušajiem “alfa-tēviņiem”. Nu ko, ja reiz ir jautājumi, tātad ir vajadzīgas arī atbildes.

17 10 30

Jēdzienu aizstāšana

Sāksim ar galveno: alfa-tēviņš – tas ir bioloģisks un zooloģisks jēdziens. Cilvēkam tas drīzāk ir zināms psiholoģisks tēls (tieši tēls, jā? nevis reāli eksistējošs “tipāžs”), ar kuru saprotam tādu “mačo”, brutālu, citus cilvēkus, biežāk sievietes, nospiedošu, agresīvu, bieži ar psihopātijas pieskaņu, ar bezbailīgumu un tā tālāk. Alfa-tēviņa tēls ir pieprasīts tādā sabiedrībā, kur ļoti daudz sieviešu ir dzimušas un audzinātas ar atklāti agresīviem tēviem – kuri dzer, kaujas, auro, skandalē, konfliktē. Un šis tēls ir it kā romantizējies, kļuvis līdzīgs zināmam muskuļotam parupjam tēviņam ar trīs dienas neskūtu bārdu, aiz kura, tā sakot, kā aiz sienas. Patiesībā tā ir upura neapzināta psiholoģija un perspektīvā – sado-mazohistiskas attiecības[2].
Līdzsvarots, par sevi pārliecināts vīrietis uzvedas mierīgi. Viņš pūlī nav tik pamanāms. Viņš nestāv, kājas izplētis un rokas kabatās sabāzis. Ziniet ko? Labs, stiprs, psiholoģiski sekmīgs vīrietis uz šo “alfa” fona ir it kā parasts. Un jo reāli stiprāks viņš ir gan psiholoģiski, gan fiziski, jo mazāk viņam būs visādas “mačo” atribūtikas, izpaustas kā ārējā izskatā, tā arī uzvedībā.

Mihails Labkovskis: “Pietiks mērīt mīlestību ar ciešanām!”[1]

 

Bet vai bija zēns?

Sakarā ar to, ka mūsu sabiedrība ir diezgan agresīva, šis tēls arī vīriešiem ir pieprasīts. Piemēram, to var pamanīt pēc smaidiem, bet precīzāk – tāpēc, ka to nav. “Seja kā ķieģelis” nozīmē, ka vīrietis jau preventīvi ir gatavs agresijai, viss viņa ārējais tēls vienkārši kliedz: “Nenāc klāt!” Ja šis impulss sievieti satrauc, tad ir jāsaprot, ka viņa apriori tiecas pie agresora, kuru neretos gadījumos bērnībā arī apspieda. Tas darbojas diezgan vienkārši: tie, kurus sita un pazemoja no agriem gadiem, parasti iedalās divās nometnēs. Vieni izstrādā upura psiholoģiju, otri – agresiju, visu dzīvi mēģinot “atspēlēties”, pārnesot savu lomu uz citiem cilvēkiem. Lūk, no šejienes tad “alfai” kājas arī aug.

Mihails Labkovskis: kā dzīvot bez bailēm?[2]

Neapšaubāmi un viennozīmīgi, agresivitāte absolūti nav spēka rādītājs, bet pat, kā es teiktu, otrādi: “dzeloša”, “kašķīga” uzvedība – tā ir droša pazīme, ka cilvēks ir psiholoģiski savainots. Un tātad arī vājš. Kā parasti vīrietis apspiež sievieti? Sākot ar vārdiem “met pie malas darbu, es jau tā labi nopelnu” un beidzot jau “kāpēc mums borščs ir tāds pārsālīts” vai “kāpēc, kad es pārnāku, man kotletes ir piedegušas?”, novilka ar pirkstu, sak’, “un kāpēc es putekļus ieraudzīju skapjaugšā?”.. Veselīgai sievietes tas nu tiešām nepatiks. Mazohisti tas aizķers emocionāli, bet, kad viņa par tādu uzvedību padomās ar galvu, tad cietīs un raudās. Ko tad patiesībā sieviete jūt blakus tādam vīrietim? Pat ja viņu kaut kādā veidā sajūsmina tāda “vīrišķība”, tad viņa pirmkārt izjūt bailes. Visas viņas emocijas pret viņu ir balstītas uz šīm maz patīkamajām bāzes sajūtām[1]. Bet tā ir iekārtots viņas libido, ka viņai romantika un bailes ir nedalāmas. Un, ja vīrietis bailes neizraisa, viņa vienkārši nav spējīga viņu žēlot.

Mihails Labkovskis: Atbildes uz Lisa.ru lasītāju jautājumiem[3]

 

Iziešana brīvībā

Ja jūs turpina pievilkta tādi “alfa”, kuriem patīk frāzītes apmēram “ko tu tāda lecīga” vai “sieviete, klusē”, vispirms ir jāsaprot, ka šajās attiecībās neviens nevienu nemīl. Tas nav stāsts no sērijas “sirdij nepavēlēsi”, bet rezultāts smagai bērnībai, kurā izstrādājās vilkme pie tamlīdzīgas uzvedības. Un agri vai vēlu katra sieviete no tā nogurst un saprot, kā tālāk tā vairs nevar. Tad ir jēga griezties pie psihologa un atrisināt šo problēmu ar terapiju. Vispār es par problēmas indikatoru sauktu baiļu sajūtu pašu par sevi, kuru jūs izjūtat attiecībā pret vīrieti. Ja tā ir, tātad labāk negaidīt galvaskausa pamatnes lūzumu, kā tas, starp citu, bija ar vienu no manām pacientēm, bet uzreiz saraut ar šo “mačo” un griezties pie speciālista. Pašās beigās varu teikt, ka problēmas mērogi ir diezgan iespaidīgi. Pēdējā laikā es dzirdu ļoti daudz jautājumu, kā kļūt par “vāju” sievieti un tādā veidā dabūt “stipru vīrieti”. Manu klausītāju teiktajā nereti pazib frāzes, ka, tā teikt, vīrietim ir jābūt stipram un nospiedošam, bet sievietei – maigai un padevīgai. Es uzskatu, ka tas vienkārši ir mūsu agresīvās sabiedrības nospiedums.

Kā pārvarēt savu vilkmi pie “mačo”, var uzzināt lekcijā: “Attiecības: no neirotiskām uz veselīgām”, kura notiks 1. novembrī Telavivā.

Pievienots 30.10.2017

https://lisa.ru/mixail-labkovskij-otnosheniya-s-macho-obrecheny-na-proval/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/dazadi/11-dazadi/1437-mihails-labkovskis-pietiks-merit-milestibu-ar-ciesanam (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/dazadi/11-dazadi/1435-mihails-labkovskis-ka-dzivot-bez-bailem (Tulk. piezīme)

[3] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/dazadi/2-uncategorised/1408-mihails-labkovskis-atbildes-uz-lisa-ru-lasitaju-jautajumiem (Tulk. piezīme)