Александр Кузьмичев – Как убрать зависимость от внешней (социальной) оценки

Aleksandrs Kuzmičevs - Kā aizvākt atkarību no ārējā (sociālā) vērtējuma

Ja jūs esat sociofobs, neirotiķis vai vienkārši cilvēks, kurš ir atkarīgs no apkārtējo viedokļa – šī metode ir jums. Tiesa, tā jums ir tajā gadījumā, ja jūs kaut ko reāli gribat pamainīt savā dzīvē.

 

Kā vispār saprast, ka Jums vispār ir kaut kāda atkarība no apkārtējo viedokļa?

Jums ir bail izteikt savu viedokli/uzstāties publikas priekšā

Lai pieņemtu lēmumu, jums vajag apspriesties

Jūs vairāties no atklātiem konfliktiem

Jūs aprēķināt apkārtējo reakciju uz saviem vārdiem un savu uzvedību

Jums ir grūti deleģēt pilnvaras

Jums ir grūti uzturēt attiecības, īpaši ilgstošas

Jūs viegli ļaujat “uzsēsties sev uz kakla”

Jums ir grūti atteikt

Jums ir grūti kaut ko lūgt

Jums ir smagi pastāvēt uz savu

Jūs ciešat no kritikas, ja tā skan no kāda

Tas ne tuvu nav pilns uzskaitījums, bet, domāju, vispārīgais vadmotīvs ir saprotams. Ko nozīmē iepriekš aprakstītās ainas esamība?

Tāda aina – tas ir ieradums domāt par apkārtējiem VAIRĀK, nekā PAR SEVI.

No kurienes rodas šī “laime”? Tas ir diezgan acīmredzami. Visu šo bagāžu jūs stiepjat no savas pagājušās dzīves. No bērnības, jaunības, vienkārši no pagātnes. Visas aprakstītās uzvedības stratēģijas vienmēr balstās uz vienām vai otrām ierobežojošām pārliecībām, kuras jūs uztvērāt, sekojot pa savu dzīves ceļu. Dažas no tām jums tika iedvestas, dažas tika iedzītas galvā konsekventi un neatlaidīgi. Dažas tika iededzinātas smadzenēs ar nokaitētu gribas dzelzi no tiem cilvēkiem, kas bija vecāki un stiprāki, nekā jūs. Bet!

Atkarība no apkārtējo viedokļa – tas nav ne liktenis, ne karma. Tas ir ieradums. Un to var izmainīt.

 

Ko darīt, lai samazinātu atkarību no ārējā vērtējuma.

1. solis. Veiciet rezumē par apkārtējo viedokli/vērtējumu katru reizi, kad jūs apzināties, kad šīs parādības vēršas jūsu virzienā.

Sniegšu piemērus.

Jūsu māmiņa jums paziņo, ka jūs nedrīkstat tērēt naudu automobilim (dzīvoklim/biznesam un tml.), jo jūs pārāk slikti braucat pie stūres (dzīvokļi kļūst lētāki, ir pārāk riskants laiks, lai sāktu savu biznesu un tml.). Uz jūsu pretargumentiem viņa sāk paaugstināt balsi, lamāties ar jums, apvainojas, aizsit durvis un aiziet (aizbrauc) pie sevis.

Rezumē: māmiņa ar jebkuru viņai pieejamu paņēmienu griba mani pārliecināt, ka man nevajag ieguldīt naudu...

Pievērsiet uzmanību tam, ka tādā rezumē jums ir svarīgi sekot sekojošiem principiem:

A) apkopot visu vienā teikumā

B) izslēgt no rezumē emocijas kā klasi

C) atbildēt uz 3 jautājumiem. Kurš dara? Ko dara? Kā dara?

Vēl piemērs.

Jūsu priekšnieks apsolīja iedot jums kārtējo atvaļinājumu oktobra vidū. Bet mēneša sākumā viņa atlaida divus darbiniekus. Un paziņoja jums, ka nevar laist jūs atvaļinājumā šajā mēnesī. Uz jūsu iebildumu par tēmu, ka jūs jau esat saplānojis savu atvaļinājumu, priekšnieks jums atbildēja, ka valstī pašlaik ir krīze un darbiniekiem vajag turēties pie savām vietām. Kā arī paziņoja, ka viss jau ir nolemts. Un viņam nav laika klausīties žēlabas, viņam vajag rūpēties par kompāniju.

Rezumē: priekšnieks atcēla apsolīto atvaļinājumu, izmantojot emocionālu spiedienu.

Jūsu partneris izteica jums sekojošu tekstu. Tu mani nesaproti. Tu domā tikai par sevi un savu labsajūtu. Tu nedomā par savu ģimeni. Par mani. Tu esi parasts egoists. Kurš sēž un ignorē tuvu cilvēku reālās vajadzības. Tu nepaud iniciatīvu. Tu nepiedāvā kopīga atvaļinājuma variantus. Tu neinteresējies par manu dzīvi. Nejautā pirmais, kā pagāja mana diena. Bet es tā vienmēr daru. Un es jau esmu noguris(usi) gaidīt, ka reiz kaut kas izmainīsies mūsu attiecībās. Man pietiek!

Rezumē: mans partneris skaļi izteica savu vajadzību komplektu, kuru es nerealizēju,

 

2. solis. Sasaistiet apkārtējo viedokli ar to vajadzību, kas motivē viņu uzvedību.

Ņemsim augstāk parādītos piemērus.

1. piemērs. Vara. Drošība.

2. piemērs. Vara. Pārticība. Komforts.

3. piemērs. Vara. Atzīšana. Atzinība. Uzmanība, Izpratne. Saziņa.

A) Otra cilvēka vajadzības vajag vērtēt nevis no viņa paziņojuma tiešā teksta, bet vadoties pēc rezumē, kuru jūs izveidojāt pirmajā solī.

B) Ja pašā tekstā vajadzība nav izsekojama, uzdodiet sev sekojošu jautājumu – “kāds izdevīgums būs cilvēkam, ja es rīkošos tā, kā viņš grib/piedāvā/uzstāj?”

C) Jebkuras pamācības, mudinājumi, kritika, padomi pēc definīcijas paredz vēlēšanos ietekmēt jūs. Tas ir – valdīt pār jums. Tas ir dabiski.

 

Ko jūs iegūsiet rezultātā.

Jūs iegūsiet izvēli. Atklātu un acīmredzamu. Starp konkrētiem patiesiem otra cilvēka stimuliem un jūsējiem. Tādas izvēles esamība atskurbina. Un sāk mainīt jūsu uzvedību.

Bet ja šī paņēmiena regulāra izpildīšana nemazina jūsu atkarību, tātad jums ir vajadzīga palīdzība no malas. Tas ir, vai nu jūs izmanīsiet savu uzvedību, vai arī veiksiet pilnvērtīgu problēmas diagnosticēšanu.

Veiksmi jums šajā lietā.

 

Pievienots 06.10.2017

https://www.b17.ru/article/ubiraem_zavisimost_ot_soc_ocenki/

Tulkots ar autora atļauju

Tulkoja Jānis Oppe