Елена Котельникова - Слышать себя, чтобы быть с другим

Helēna Koteļņikova - Dzirdēt sevi, lai būtu ar otru

17 06 03

17.06.01

Lai būtu skaidrs kontakts ar citiem, attīstītu labu empātiju un dzirdēšanu, ir vērts pirmkārt iemācīties dzirdēt sevi un savas vēlmes. Un, kad izdzirdējāt, sekot tām. Ieklausīties: vai es gribu to tagad teikt vai darīt, vai “man vajag”?

Vai esat pie sevi ievērojuši, ka bieži izdarāt kaut kādas piekāpšanās, upurējaties otra dēļ? Jūtat, ka zaudējat spēkus un nesaņemat atdevi. It kā darāt labu lietu, bet labpatikas nav nekādas. Un paldies jums neviens nepateiks. Un ja pateiks, tad ar to būs par maz.

Kam bija vajadzīgi šie upuri? Jūs patiešām gribējāt to darīt?

 

Interesanti, kad jūs pēdējo reizi ļāvāt sev kaut vai stundu ilgi vadīt laiku tā, kā gribas jums? Izdarīt kaut ko, nevis tāpēc, ka tā vajag, nevis tādēļ, ka kāds cits to nedarīs (kurš tad, ja ne es), bet vienkārši tāpat, sevis dēļ? Ļaut sev sākumā nobriest kaut kam. Uzkrāt pietiekoši daudz enerģijas. Un katru reizi jautāt sev: es patiešām to gribu pašlaik?

 

[Pamanu pie sevis: tikko kā es pārstāju kaut ko darīt, es steigšus meklēju nākamo nodarbi. Nevaru nosēdēt uz vietas.

Darbi nekad nebeigsies, bet spēki mums ir ierobežoti.

Tas vienkārši ir ieradums. Pastāvīgi kaut ko darīt. Pastāvīgi nodarbināt sevi ar kaut ko.

Vai atliek laiks, lai tiktos ar sevi, savām īstajām vēlmēm?]

Kad jūs pēdējo reizi savas vēlmes nostādījāt pirmajā vietā? Atteicāt kādam/kaut kam, lai pavadītu vairāk laika ar sevi?

Un, kad atteicāt, jutāt, ka rīkojaties pareizi? Neatvainojāties, neignorējāt, nevainojāt otru, bet vienkārši mierīgi atteicāt, pieņēmāt jebkuru reakciju un palikāt uzticīgi sev.

Ir tāda doma: ja mēs iemācīsimies atteikt un pieņemt savus atteikumus mierīgi, mēs tuvināsimies sev. Mūsu piekrišana kaut kam būs daudz patiesāka. Tajā būs vairāk enerģijas un iedvesmas.

Mēdz būt tā (ļoti reti, godīgi sakot), ka kaut kādus darbus vajag pabeigt tieši pašlaik, un nekur no tā neaizbēgsi. Un ja nu tādā situācijā atrastu komfortu? Pašu komfortablāko stāvokli un tempu, kādu es varu atļauties. Radīt sev pašus ērtākos apstākļus (mūziku, apģērbu, ķermeņa stāvokli, vietu utt.). Un, ja kaut kas mainās, atkal atrast sev komfortu. Pastāvīgi radīt sev visērtākos apstākļus. Tāda pastāvīga izpēte ļaus atrast interesi (= resursu) jebkurā, pat pašā saspringtākajā situācijā.

Praktizējot rūpes par sevi, pievēršot uzmanību sev, mēs sev dodam papildus resursu. Kad mēs dzirdam sevi un savas vēlmes, mēs ar lielāku cieņu un mierīgi attiecamies pret tuvinieku vēlmēm un atteikumiem.

 

Piedāvāju trīs prakses:

 

1. Atvēliet sev vienu stundu. Pajautājiet, ko jums gribas, un dariet tieši to. Ja neko negribas, var neko nedarīt.

Droši vien būs iekšējs dialogs, kurā prāts sāks jūs pierunāt, ka jums ir daudz darīšanu un nav to sēdēt.

Un ja nu vienkārši pavērot viņu?

Ja viena stunda jums – tas ir daudz, sāciet ar mazumu. Kaut vai 5-10 minūtes sākumā.

Neskatieties pulkstenī. Izmantojiet taimeri. :)

 

2. Uzdodiet sev jautājumu: vai man pašlaik ir komfortabli? Ja nē, tad, ko es vēl varu izdarīt, lai man kļūtu komfortablāk šajā vietā, situācijā, ar šo cilvēku?

 

3. Kā ķermenis atsaucas uz vārdiem “vajag”, “vajadzētu”, “paspēt”?

Uz vārdiem “gribu” un “negribu”?

Izrunājiet katru balsī un pavērojiet savu ķermenisko reakciju.

 

Un ja nu pārstātu savā runā izmantot vārdus “vajag”, “vajadzētu”, “paspēt”? Atstāt tikai “gribu” un “negribu”.

 

Video https://youtu.be/SqoBBQsk-bk “Tikšķēja un aiztecēja” (“Тикало и утекало”)

Video ir redzami elementi no kontakta improvizācijas-prakses, kurā var iemācīties meklēt komfortu jebkurā situācijā, apzināti teikt “nē” un “jā” tam, kas notiek, saglabāt uzmanību uz sevi un partneri un savienoties ar dabu. Patīkamu skatīšanos!

 

Izvēlieties vienu no vingrinājumiem un papraktizējiet jau šodien. Sūtiet jūsu rezultātus uz e-pastu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ar atzīmi vēstules tēmā “prakse”.

 

Uz tikšanos nākamajā Sanata Kumaras Klubā!

10. jūnijā, sestdien, pulksten 13 pēc Maskavas laika

 

Pievienots 02.06.2017

http://sanatkumara.ru/stati-2017/slishat-sebya-chtobi-bit-s-drugim

Tulkoja Jānis Oppe