Евгения Горева Слон – символ и тотем

Jevgēnija Goreva - Zilonis – simbols un totēms

19 01 30 06

Šis dzīvnieks ieņem īpašu vietu tajos egregoros, kur viņš ir sastopams. Āfrikas un Āzijas valstīs zilonis kā simbols pilda to pašu pozitīvo lomu, ko Eiropas un Amerikas tradīcijās pilda lauva[1] un ērglis[2].

Navigācija pa rakstu

Zilonis mitoloģijā

Ziloņa simbols – nozīme

Ziloņa simbols heraldikā

Zilonis kā emblēma

Totēms zilonis

Talismans Zilonis

 

Zilonis mitoloģijā

Kā paši lielākie dzīvnieki, mītā par plakano zemi ziloņi bija tās balsts, kopā ar bruņurupuci[3] un vaļiem[4]. Saskaņā ar leģendu trīs gigantiski ziloņi turēja zemes velvi uz varenajām mugurām, viņu monumentālās kājas-stabi kalpoja kā fundaments un zemes dzīves drošs balsts.

19 01 30 07

Nav brīnums, ka mitoloģijā ziloņiem ir konstatējami pa lielākai daļai tikai pozitīvi tēli un jēgas.

Viņiem tiek piedēvēta:

Dvēseles tīrība un pat svētums – budisti slavināja retos baltos ziloņus, tieši viņi ir garīgo zināšanu, tikumības un šķīstības simbols. Baltais zilonis – Gara un dievišķās enerģijas izpausmes solārais, Saules simbols.

Saskaņā ar leģendu pirms Budas piedzimšanas viņa māte Maija sapnī ieraudzīja mazu baltu ziloni, kurš nokāpa no Zelta kalna un ienāca pie viņas istabā. Un it kā Nepālas astrologi, kas konsultēja karalisko ģimeni, šajā ķēniņienes sapnī ieraudzījuši zīmi, ka drīz piedzims cilvēces Glābējs un zemes Valdnieks. Un atnāca Buda!

19 01 30 08

Mīlestība un uzticība, spēja saglabāt šķīstību – šīs īpašības ziloņiem piedēvēja viduslaiku eiropieši. Tamlīdzīga ticējuma pamatā ir tas fakts, ka savas mātītes grūtniecības periodā zilonis-tēviņš atturas no dzimumkontaktiem.

Ļaunuma iznīcināšana un uzvara pār nāvi – tie ir kristieši, kas šīs labās īpašības piedēvē ziloņiem. Viņš mīda zemi un nogalina čūskas, kuras kristiešiem ir velnišķīgo spēku simboli. Vēlāk šis tēls pavairojās un pārvērtās Septiņu ziloņu statuetē, kas kļuva par populāru mājas talismanu, aicinātu glabāt ģimenes labklājību zemes dzīves visās sfērās.

Viedums un labklājība – Ganešas (Ganapati), Šivas un Parvati dēla, cilvēkveidīgas būtnes ar ziloņa galvu – mitoloģiskas īpašības. Dievs Ganeša ir ļoti populārs hinduismā.

19 01 30 09

Viņu var klasificēt kā būtni ar planētas Merkurs īpašībām. Jo ar viņu taču asociējas saprāts un intelekts, svētā runa, kā arī panākumi un labklājība, kas tiek sasniegti ar šīm īpašībām un spējām. Ganeša atbalsta mākslu un kultūru, nes veiksmi un uzplaukumu.

Ganešas jājamais dzīvnieks – žurka, par kuru viņš pārvērta savu ienaidnieku, milzi Gadžamukhu. Arī šajā rīcībā ir samanāms viedums un prakticisms – kādēļ ienaidnieku nogalināt, kad viņam var likt lieliski kalpot sev un pildīt noderīgu funkciju.

Labestīgums un draudzīgums – zemēs, kur ziloņi mājo, eksistē ticējumi – ja zilonis satiks cilvēku, kurš apmaldījies mežā, tad noteikti pavadīs viņu līdz ceļam, tā vai citādi izvedīs pie cilvēkiem.

19 01 30 10

Attīstītais intelekts un saprātīgums, labsirdīgums un miermīlīgums ziloni saista arī ar Braminu augstāko kastu Indijā. Tieši šīs īpašības no dzimšanas ir raksturīga iezīme visiem zemes valdniekiem, kas ir augstāko zināšanu nesēji un glabātāji. Šīs pašas īpašības palīdz saglabāt tikumisko tīrību. Un tieši tās atnes uzvaru un slavu, uzplaukumu un ilgu mūžu.

Ziloņus vēsturē periodiski ir mēģinājuši izmantot kā cīņas dzīvniekus (indieši, helēņi, saracēņi u.c.) Milzīgie dzīvnieki, uz kuriem tika uzstādīti torņi, kur varēja ievietoties līdz 10-15 strēlniekiem, psiholoģiski spēcīgi ietekmēja ienaidnieku armijas, īpaši pirmajos momentos, kad viņi parādījās kaujā.

Taču patiesībā kaujas karstumā ziloņi viegli nobijās un, dezorientējušies panikā, noslaucīja gan savējos, gan svešos. Varbūt jūs atceraties uzskatāmu epizodi no filmas “Gredzenu pavēlnieks”, kad kaujas laukā parādījās elefanti ar saracēņiem…

Rezultātā karadarbībā ziloņi tika atzīti par lielu nastu karaspēkam. Tas gan netraucē līdz šim laikam izmantot ordeņus ar Ziloņa simboliku kā augstākos nacionālos apbalvojumus.

Piemēram, Dānijā, pieminot krustnešus, kas neizbijās no saracēņu kaujas ziloņiem, jau 6 gadsimtus eksistē elitārs Ziloņa ordenis – visaugstākais nacionālais apbalvojums.

Arī Taizemē viens no augstākajiem valsts apbalvojumiem ir Baltā ziloņa Svētais ordenis, kurš tiek piešķirts par īpašiem militāriem un civiliem nopelniem.

Vēl viens ar ziloni saistīts aspekts – pilnīgi no dabas nācis, ir saistīts ar ūdens stihiju. Dievišķais baltais zilonis Airavata bija ne tikai Indras – negaisa augstākā dieva indiešu mitoloģijā – kaujas un jājamais dzīvnieks. Bet arī auglības, ko dāvā tropiskie lieti, simbols.

19 01 30 11

Baltais zilonis Airavata. Krišna un Indra

Šis simbols ir aktuāls ne tikai Indijai, bet arī Birmai, Taizemei un Kambodžai. Tām visām zilonis ir lietus, kā ūdens, kuru no augšas dāvā dievi, – auglības simbols – zemei un cilvēcei.

 

Ziloņa simbols – nozīme

Ziloņa simbola galvenās nozīmes:

 • attīstīts intelekts, viedums un piesardzība;
 • saikne ar mūžību, ilgs mūžs;
 • uzticība laulībā un ģimenes labklājība;
 • labvēlība un līdzcietība;
 • augstākā vara (dažās valstīs);
 • uzplaukums un laime, spēks un enerģija – visās dzīves sfērās;
 • auglība, dāvāta no augšas.

Ir dažas spilgtas metaforas, kas saistītas ar ziloņa simbolu:

Zilonis trauku bodītē – nozīmē neveiklu un lempīgu cilvēku, kurš nespēj tikt galā ar iekšējās un ārējās situācijas niansēm un smalkumiem. Tas ir, ar visu savu prātu tādam “zilonim” ir savas vājās puses un dzīves situācijas, kurās viņš nespēj adekvāti uzvesties.

19 01 30 12

Ziloņkaula tornis – tas simbolizē sievišķo nepieejamību, attālinātību un izvairīšanos no seksuālām attiecībām ar vīriešiem. Uzsver šīs sievietes zināmu izcilību un ideālismu, viņas nevēlēšanos nolaisties līdz parastām fiziskām attiecībām.

 

Ziloņa simbols heraldikā

Šis simbols aktīvi piedalās heraldikā, tradicionāli tas apzīmē spēku, slavu un uzplaukumu.

Zilonis ir tradicionāls Āfrikas kontinenta simbols, viņu var ieraudzīt Centrālāfrikas Republikas, Kongo, Gvinejas, Kotdivuāras, Svazilendas heraldikā.

Indijā – ziloņa emblēma ir uzdrukāta uz valsts augstākā valdnieka – šajā brīdī tas ir prezidents – standarta. Zilonis rotā arī Bangkokas karogu un zīmogu.

19 01 30 13

Bangkokas karogs

ASV republikāņi ērmīgu elefantu ir padarījuši par neoficiālu, taču atzītu un tradicionālu savas partijas simbolu.

Šis dzīvnieks tiek attēlots uz daudzu Dienvidaustrumāzijas, Āfrikas valstu banknotēm un monētām un pat Eiropā. Redzams, viņa simbols ir aicināts liecināt par šīs naudas īpašu uzticamību un noturību.

 

Zilonis kā emblēma

Tā kā zilonis ir dzīvnieks, kurš pārvietojas lēni – viņa parastais ātrums ir 2-6 km stundā –, viņa simbols reti tiek izmantots ar kustību un ātrumu saistītās sfērās.

Rets izņēmums bija ziloņa figūra, kas rotāja kompānijas Bugatti luksusa klases automobili, modeli Bugatti Type 41, kurš pazīstamāks ir kā Bugatti Royale.

19 01 30 14

Un, kaut arī Bugatti Royale parādījās 1926. gadā un tika izlaists tikai 6 eksemplāros, tas līdz šim laikam tiek uzskatīts par vienu no pašiem greznākajiem jebkad ražotajiem automobiļiem

Visbiežāk kompāniju firmas stilos, logotipos un preču zīmēs ziloņi tiek izmantoti kā tā egregora simbols, kurā izaudzēta viena vai otra lauksaimniecības kultūra.

Piemēram, plaši pazīstamas ir daudzās tējas un kafijas kompānijas, kuras izmanto ziloņu simboliku: Indijas tējas kompānijas “ar ziloni”, tēja “Trīs ziloņi”, Williamson Tea, Maskavas tējas fabrika, Vjetnamas kafija “Elefants” un daudzas citas.

Japānas tirdzniecības zīme “Trīs ziloņi”, Krievijā pazīstama ar kvalitatīviem lietussargiem, dibināta 1888. gadā Osakā. Sākumā kompānijas produkcija bija paredzēta Indijas tirgum, kur zilonis ir svēts un neaizskarams dzīvnieks.

19 01 30 15

Ziloņa emblēmu vislabāk izmantot kompānijām, kuras liek likmi uz savas produkcijas drošumu un kvalitāti un kuru nodoms ir ienākt tirgū nopietni un uz ilgu laiku.

Tas ir pacietības, vieduma un neagresīva spēka simbols, kas nozīmē, ka firmai ir labas idejas un pietiekami finanšu resursi, kas nepieciešami pakāpeniskai tirgus iekarošanai, soli pa solim un lēni izspiežot konkurentus.

 

Totēms zilonis

Cilvēks, kura galvenais totēms ir zilonis, ārēji ir diezgan garš un liels, viņam ir liela galva, rokas un kājas, kaut arī viņš var izskatīties lēnīgs un tūļīgs. Viņš var izcelties ar lielām un noļukušām ausīm, biezu ādu un ne pārāk bieziem matiem.

Pēc rakstura viņš var būt mierīgs, tas ir pats labsirdīgākais un labvēlīgākais cilvēks, ar filozofisku domāšanas veidu un gausumu secinājumos un uzvedībā. Ļoti labi tāda cilvēka prātu attīsta – šahs.

Ziloņiem spilgti ir izpausta muzikalitāte, viņi var būt ar noslieci uz radošumu muzikālajā sfērā, labi izpildītāji – vislabāk viņi prot apieties ar pūšamajiem instrumentiem.

19 01 30 16

Fiziski viņš ļoti izturīgs un spēcīgs. Dažreiz viņā trakos kaislības, viņam ir raksturīgi seksuāli uzplūdumi, un viņš ir spējīgs uz lieliem varoņdarbiem mīlestības vārdā.

Bet ne tikai radošās spējas ved zilonīšus uz priekšu, visi viņi ir praktiski un prot savas augstās ilgas savienot ar talantu komercijā un prakticismu. Spējīgi uz lielām lietām, visu plāno un organizē ar vērienu, dara uzticami, uz gadsimtiem.

Mēdz būt ļoti saimnieciski, viņiem patīk elitārums, greznība un augsts dzīves līmenis, viņi tiecas uz respektablumu, spēj dzīvot “ar plašu vērienu”. Var kļūt par lieliskiem kolekcionāriem un pat par mecenātiem – pēc pārliecības.

19 01 30 17

Sava Mamontovs (Савва Мамонтов) – pats slavenākais Zilonis

Vīrieši – ļoti ražīgi, dievina savu sievu un bērnus. Ārkārtējos momentos var paust greizsirdību un reizēm spēj konkurentu sabradāt.

Sievietes-ziloņu mātītes ir līdzīgas vīriešiem, viņas ir mierīgas un ieturētas, uzticīgas un pastāvīgas. Lielas, un viņām nav klasiskā skaistuma, bet viņas ir harizmātiskas un ar ļoti spēcīgu enerģētiku, kas absolūti aizstāj viņu ārējos datus.

Viņām patīk gudri un praktiski vīrieši, viņas ir gatavas ieguldīt vīrā un ģimenē 100% sava spēka. Viņām bieži ir nedaudz bērnu, viņas dos priekšroku izaudzināt sākumā vienu bērnu, pēc tam dzemdēt otru un tad pārslēgties uz mazbērniem.

Labas organizatores un praktiskas vadītājas, spējīgas smagi strādāt par diviem, ir ārkārtīgi pastāvīgas savās piesaistēs un dzīves mērķos. Tāpēc viņas bieži pavada panākumi un veiksme nepaiet garām.

 

Talismans Zilonis

Zilonis kā talismans, amulets tiek izmantots, lai vairotu pozitīvu jūsu dzīvē. Taču šai svētības plūsmai vajag būt gataviem, tas ir – dzīvot ar atvērtu sirdi un izmantot savu intelektu labumam.

19 01 30 18

Zilonis kā simbols vispiemērotākais būs tiem cilvēkiem:

 • kam šis dzīvnieks ir viņa galvenais totēms;
 • kas dzimuši Ziloņa gados pēc Zoroastriskā kalendāra: 1924., 1956., 1988., 2020.;
 • kuru horoskopā izpausti grādi, saistīti ar ziloņu totēmiem. Tie ir fiksētu zīmju pirmie grādi: Mežāža 1. grāds (indiešu); Lauvas 1. grāds (afrikāņu); Skorpiona 1. grāds (mamuts); Ūdensvīra 1. grāds (baltais, mastodonts).

Ziloņa tetovējums – tā kā ziloņa snuķis kopumā asociējas ar fallisko simbolu, tad tas var kalpot kā tīri vīrišķs tetovējums vīrišķās potences, auglības nostiprināšanai.

19 01 30 19

Taču tajā pašā laikā turiet prātā, ka šis dzīvnieks ir uzticības, pacietības un šķīstības simbols. Tāpēc šis tēls kā tetovējums būs piemērots tiem vīriešiem, kuri gatavi nopietnām attiecībām, prot būt gan kaislīgi, gan pacietīgi.

Tas uzsvērs, ka jūs esat gudrs, uzticams, zināt savu vērtību, jums piemīt spēks un jauda seksuālajā sfērā, taču jūs spējat sevi apvaldīt un krāt enerģiju kvalitatīvām attiecībām.

Kā sievišķais tetovējums vai rota elefants uzsver to faktu, ka jūs – sieviete – viennozīmīgi esat no pasaules-ēkas gaišās puses. Jūs augstu vērtējat zināšanas un labi orientējaties cilvēkos, jums ir svarīgāk dzīvot mierā ar savu Dvēseli nekā dzīties pēc modes, popularitātes vai ātriem rezultātiem. Jūs esat mūžīgo vērtību piekritēja, un jūsu ģimene būs stipra, sekmīga un noturīga.

19 01 30 20

Zilonis ar paceltu snuķi – kā tetovējums vai talismans simbolizē, ka jūsu darīšanas iet uz augšu, jums ir potenciāls un jūs to realizējat spēcīgi un nelokāmi:

 • mīlestībā un attiecībās – vientuļajiem: jūs esat gatavi satikties un attīstīt jaunu partnerību, kura drīz ienāks jūsu dzīvē;
 • mīlestībā un attiecībās – tiem, kas jau ir pārī: saiknes nostiprināšanās ar jūsu partneri, iziešana uz jaunu līmeni;
 • profesijā – jūs tiecaties uz izaugsmi, un jūs gaida kvalifikācijas un karjeras līmeņa paaugstinājums;
 • finanšu un sociālajā statusā – jūs varat izaugt vēl vairāk, palielināt savus aktīvus un izvirzīties sociāli.

19 01 30 21

Statuete – zilonis ar paceltu snuķi – būs lielisks talismans cilvēkam, kurš vēlas stingri stāvēt uz kājām un realizēt savus talantus dzīves reālijās.

Lielā ziloņa amulets un viņa paceltais snuķis nozīmē arī:

 • jūsu vēršanos pie Debesīm un augstāko spēku palīdzību;
 • ka jums ir augstāks kanāls, garīgs avots – no kura jums plūst zināšanas un nepieciešamā informācija;
 • jutīgumu pret sava likteņa pavērsieniem, dzīves uzdevumu, kuri jums nāk priekšā, ātru izpratni.

Talismans no vairākiem zilonīšiem vienā kompozīcijā:

Trīs ziloņi – nozīmē labklājību jūsu dzīves trīs līmeņos: intelektuālajā, sirds un fiziskajā. Jeb Ķermeņa, Dvēseles un Gara līmenī. Tas ir harmonisks veseluma simbols, kuru jūs vēlaties ienest savā dzīvē, un tāds talismans to veicinās.

19 01 30 22

Septiņi ziloņi – nozīmē pozitīvu spēka un attīstības izaugsmi visos septiņos zemes dzīves līmeņos, katrā realitātes slānī (fiziskajā, ēteriskajā, astrālajā, mentālajā, kauzālajā, budhiālajā, atmiskajā līmenī). Tas ir tradicionāls simbols, kurš apvieno ziloņu spēku un pozitīvu ar skaitļa burvestību.

Talismans var būt kā vertikāls, un tad dzīvnieki atrodas viens uz otra kā piramīda, tā arī horizontāls, un tad viena zilonīša snuķis tur iepriekšējā asti, kas nozīmē netraucētu plūšanu no viena enerģijas un vibrāciju līmeņa uz nākamo.

Par tēmu – rubrika “Totēmi[5].

 

Pievienots 30.01.2019.

https://znak-simvol.ru/slon-simvol-i-totem/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/31-jevgenija-goreva/3236-jevgenija-goreva-lauva-simbols-un-totems (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/11-dazadi/3113-jevgenija-goreva-erglis-simbols-un-totems-2019-gada-slavu-simbols (Tulk. piezīme)

[3] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/11-dazadi/3114-jevgenija-goreva-brunurupuca-simbols-un-totems-lenak-brauksi-talak-tiksi (Tulk. piezīme)

[4] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/31-jevgenija-goreva/3260-jevgenija-goreva-valis-simbols-un-totems (Tulk. piezīme)

[5] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/birkas/totemi (Tulk. piezīme)