Евгения Горева Медведь – символ и тотем

Jevgēnija Goreva - Lācis – simbols un totēms

18 11 06 01Lāča simbols un tēls ir diezgan izplatīts kā talismans, logotips un amulets. Tas ir viens no pašiem spēcīgākajiem totēmiem, sastopams pie cilvēkiem ar savdabīgu raksturu. Bieži tas ir dzimtas, ģimenes glabātājs. Uzziniet šī simbola plusus un mīnusus un – vai katrs cilvēks var to izmantot.

Navigācija pa rakstu

Totēms Lācis

Ko Lāča totēms dod cilvēkam

Lāča totēma bīstamības

Talismans Lācis

Lācis – Krievijas simbols

Logotips Lācis

Lāča amuleti

Lāča āda

 

Totēms Lācis

18 11 06 02

Ja jūsu spēka dzīvnieks ir Lācis, ziniet, ka tā viena no pašām spēcīgākajām Gara pasaules būtnēm, kuras var ar jums sadarboties. Un šis totēms nav tik vienkāršs, kā šķiet no pirmā acu uzmetiena. Jo lācis taču ir medus, – tas ir, pēc būtības dabas zināšanu, – pārzinis. Lāča totēms var būt tikai cilvēkam, kurš apveltīts ar īpašām iezīmēm.

Jūs visvairāk esat saistīti ar zemes stihiju, tajā ir jūsu spēks un tā nostiprināšanas rezerves. Jūs spējat pārdzīvot likstas un pārvarēt grūtības.

Jūsos nav nelietības un mantrausības. Otrādi, jūsu iekšējais spēks tiecas paust taisnīgumu, aizstāvēt savas pārliecības. Jūs ir grūti salauzt, jūs esat pārliecināti par sevi, varat balstīties uz tradīcijām, viegli smeļat spēkus no dabas.

18 11 06 03

Jūsu cilvēciskais spēks – no senčiem, no savas Dzimtas. Atcerieties, kā lācis veikli kāpelē pa kokiem, un taču tieši koks ir dzimtas struktūras simbols (Dzimtas Koks).

Jūs spējat būt vieds un atbildīgs vadītājs, paust līdera īpašības. Jums ir pa spēkam pieņemt sarežģītus lēmumus un uzņemties atbildību par to iemiesošanu.

Psiholoģiskajā un emocionālajā līmenī jūs esat diezgan sarežģīts cilvēks, kurš ir daudz dziļāks un interesantāks, nekā jūs no pirmā acu uzmetiena uztver citi cilvēki. Aiz jūsu šķietamās vienkāršības slēpjas neikdienišķs intelekts, aiz tiešuma – spēja vadīt “savu spēli”, aiz mierīguma – milzīgas rezerves spēka un agresijas ieslēgšanai.

18 11 06 04

Sieviete, kurai ir Lāča totēms, – tā ir īsta savas dzimtas, savas ģimenes glabātāja, savas mājas iekārtotāja. Viņa ne sliktāk par vīrieti prot risināt problēmas, stiprināt ģimenes pavardu, audzināt spēcīgus un izturīgus bērnus, balansējot starp stingrību un gādību.

Nianse: vīrietis un sieviete ar tamlīdzīgu totēmu ir atkarīgi no sava dabiskā aktivitātes cikla, periodiski viņiem nepieciešama nošķiršanās un miers (lācis guļā, migā). Tieši tamlīdzīgos apstākļos norit sava iekšējā ritma noskaņošana, enerģētisko un psihisko spēku, kas patērēti maksimālās augstākās aktivitātes periodā, atjaunošana.

18 11 06 05

 

Ko Lāča totēms dod cilvēkam

  • lielisku ožu, kura izpaužas caur 6. maņu – intuīciju. Jūs varat atpazīt cilvēkus un notikumus. Jūs dziļi apzināsieties notiekošo un zināsiet – ko vajag uzsākt, lai no problēmām un likstām izietu kā uzvarētājs;
  • dabas dotu viedumu un nekļūdīgu noskaņojumu uz savu iekšējo ritmu “aktivitāte-atpūta”. Ar to ir saistītas arī dziednieciskas īpašības, kad jūs sev atrodat tos pasaules elementus un spēkus, kuri jūs atjaunos (produktus, vietas, cilvēkus, savu dzīves ritmu). Kā arī varēsiet atpazīt – kas pazemina un zog jūsu spēku;
  • spēcīgas aizsardzības spējas. Tas, kam jūs ticat, un tie, kurus jūs mīlat, atrodas jūsu aizsardzības laukā, bet lācis dusmās – ir briesmīgs, iet uz visu, viņš ir veikls, aktīvs un neparedzams kaujā;
  • garīgo serdeni, kurš ceļas no iekšējā spēka, rezervēm – tajā skaitā no sekošanas savas dzimtas tradīcijām, saiknes ar senčiem.

18 11 06 06

Velesa Zīmogs

 

Lāča totēma bīstamības

Tās var uzskaitīt šī dzīvnieka tipāžos.

Cirka lācis – palaidis garām īstās vērtības, aizrāvies ar slavu un iztikas līdzekļu iegūšanu. Tāds lācis dzīvo ilūzijās, tieši tādu lāci ir iespējams nodzirdīt. Šajā līmenī lācis (bear) = alus (beer). Tieši šo tēlu uzspiež Krievijai – lāci ar pudeli, balalaiku, izklaidētāju, kurš ticis pakļauts dresūrai.

Ļodzīgais – cilvēks, kurš aizrāvies ar personīgo spēku un atteicies no savas dabas, no saknēm, no senčiem, neatradis savu stabilu vietu sabiedrībā. Viņam nav ko aizsargāt, izņemot sevi pašu. Viņam nav cienīga dzīves mērķa.

Bērnu slepkava – pat dabā ir sastopami gadījumi (īpaši pie baltajiem lāčiem), kad tēviņš dusmās nogalina savus mazuļus. Tamlīdzīga tipa cilvēks – individuālists, kurš bauda savas egocentriskās īpašības, attīsta savas postošās spējas, nerūpējas par savu dzimtu. Bērni nesaņem no viņa tiešā veidā dzimtas spēkus, tēvišķo aizsardzību un norādījumus. Tāda uzvedība attālina viņu no sava garīgā vieduma, viņa dzimta ir nolemta.

18 11 06 07

 

Talismans Lācis

Jūs varat šo simbolu izmantot kā savu talismanu (rotājumi, suvenīri, tetovējumi, sadzīves priekšmeti) sekojošos gadījumos.

Ja jums tas patīk un šķiet tuvs – jūs jūtat kādu neredzamu radniecīgu saikni ar šo dzīvnieku.

Ja jums apzināti ir vajadzīgs pastiprināt aprakstītās lāča īpašības un jums ir – ar ko tās pieņemt.

Vai arī – ja jūs kalendāri esat saistīti ar Lāča totēmu:

1) piedzimuši Zoroastrijas Kalendāra Baltā Lāča gados: 1931., 1963., 1995;

2) piedzimuši Lāča zālē pēc Svaroga apļa – tas ir slāvu analogs zodiaka zīmei, kuras datumi iekrīt 10. janvārī-3. februārī;

18 11 06 08

Talismans “Lāča zāle”

3) jūsu horoskopā ir izpausti zodiaka grādi, kam ir lāča totēmi (sīkāk par tiem var izlasīt P. Globas (П. Глоба) grāmatā “Zodiaka grādu totēmi (Тотемы градусов зодиака)[1]”).

 

Lācis – Krievijas simbols

18 11 06 09

Šis dzīvnieks ir pats lielākais un spēcīgākais no visiem, kas dzīvo Krievijas mežos. Tas ir mūsu valsts totēms, ne vienīgais, bet viens no galvenajiem. Lāča simbols un tēls aktīvi tiek izmantots krievu kultūrā. Viņš ir meža saimnieks, taigas saimnieks.

Tas ir populārs pasaku arhetips, apveltīts ar spēku un uzticamību, vienkāršību un viedumu, niknumu, aizsargājot savas teritorijas, kā arī ar spēju risināt problēmas (izvest no meža).

Ziemeļu puslodes zvaigžņoto debesi rotā divi zvaigznāji, kas nes Lācenes (Lāča) – Lielās un Mazās – vārdu. Slāvu-Āriešu Vēdas (Peruna Santijas Vēdas (Сантии Веды Перуна) saka, ka mūsu senie senči atnāca uz mūsu Midgard-Zemi (Мидгард-Земля) caur starppasauļu vārtiem, tajā skaitā no Makošas (Макоша) pils – Lielās Lācenes zvaigznāja. Slāviem visas 7 šī zvaigznāja zvaigznes tika uzskatītas par svētām.

18 11 06 10

Lāča Gars – pavadonis šamaņiem, kas saistīti ar zemes maģiju, senču maģiju. Viņš varēja tikt izmantots ne tikai kā pavadonis, bet arī kā glabātājs un aizstāvis. Viņš varēja uzstāties kā lokāla dievība, kuru godāja visa cilts, kopiena.

 

Logotips Lācis

Diezgan populārs un visbiežāk tiek izmantots tajās organizācijās, kur vadība vēlas uzsvērt jaudu un spēku. Tieši tādas firmas pretendē uz līderību savā nišā, liekot likmi uz tirgus pazīšanu, operatīvām iespējām, augstu profesionālismu.

Logotipi ar lāci bieži sastopami uzņēmumiem, kas saistīti ar sportu, spēka darbības sfērām, apsardzes struktūrām, ar ekstrēmu.

18 11 06 11

Lāča tēls logotipā rada organizācijas noteiktu uztveri ārējai pasaulei (pasūtītājiem, piegādātājiem, partneriem): godīgumu, uzticamību, atbildību, no tādas negaidi lamatas. Konkurentiem tas ir spēcīgs sāncensis, jaudīgs un nepareģojams.

Taču bieži, izvēloties tamlīdzīgu logotipu savas firmas stilam, vadība pieņem lēmumu, balstoties uz vienu vai otru lāča totēma aspektu, neņemot vērā viņa svarīgo niansi. Piemēram – aktivitātes un atpūtas gada ciklu, tāpēc var sadurties ar neparedzētu sezonālu raksturu galvenajā darba sfērā.

Šeit ir svarīgi laicīgi padomāt par savas darbības diversifikāciju, lai būtu vairāki papildu virzieni – uz to periodu, kad organizācijas pamata darbība ir “guļā”.

18 11 06 12

 

Lāča amuleti

Kā amulets tiek izmantota lāča simbolika, kā arī vienas vai otras viņa ķermeņa daļas (zobs, nags, ķepa).

Taču gribu jūs brīdināt – slāviem nogalināt totēma dzīvnieku nav pieņemts!!!

 

Amuleti – lāča zobs un lāča nags – sākotnēji tika izmantoti dabas maģijā. Tos bija tiesības nēsāt karavīram, kurš pats cīnījies ar lāci un uzvarējis viņu godīgā cīņā. Par šīs uzvaras liecību un simbolu bija zobs vai nags. Šajā gadījumā lāča spēks saplūst ar mednieka spēku, dzīvnieks it kā kļūst viņa aizstāvis smalkajā pasaulē, sargā no tumšas ietekmes, palīdz turpmākajās cīņās.

Lāča zobu vai nagu karavīrs varēja nēsāt pats un varēja dāvināt tiem cilvēkiem, kurus gribēja ņemt savā aizsardzībā. Un, kam plānoja nodot savas cīnītāja un mednieka īpašības – bērniem, galvenokārt zēniem, dēliem.

18 11 06 13

Pašlaik notiek mēģinājumi izmantot tamlīdzīgus amuletus. Taču itin bieži tie vienkārši ir modes simboli, kas vērš jūsu uzmanību uz vieniem vai otriem pasaules un dzīves procesu aspektiem. Tie var iedvesmot jūs, var pievērst jums uzmanību, tajā skaitā no smalkās pasaules būtību puses. Dažas no viņām vēlēsies pārbaudīt jūsu izturību.

Tāpēc, ja jums nepiemīt īstenas lāča īpašības un jūs neesat gatavi cīņai, neņemiet savā laukā šī dzīvnieka zobu vai nagu. Lācis nepiedos jums vājumu.

Amulets – lāča ķepa – spēcīgs mājas un zīdaiņu, īpaši vīriešu dzimuma, apsargs. Lai tas darbotos, nepieciešams, lai lācis būtu dzimtas, ģimenes totēms. Vai arī – lai aizsardzību uzliktu zinošs cilvēks, kurš prot uzaicināt lāča Garu, piesaukt viņu ģimenei, personībai.

18 11 06 14

Tieši tad ķepa sargā no ļaunas acs, no ļaunuma, un sākotnēji formā apsargājamajā telpā vai cilvēkā īstenas lāča īpašības.

 

Lāča āda

Tas ir īpašs mājas interjera priekšmets, tiek augstu vērtēts mednieku vidū kā trofeja.

18 11 06 15

Ja līdz šim laikam lāča tēls tiek godāts un uzstājas kā gribasspēka un drošsirdības rādītājs, tad naturālas lāča ādas esamība liecina par tās īpašnieka vīrišķību. Jo taču tikai mednieks, kura spēks un veiklība pārspēja lāci, varēja piebeigt šo zvēru.

Bet nopirkt lāča ādu >>> varēja tikai pietiekami pārticis cilvēks, kam ir augsts sociālais statuss.

Vēl runā, ka šai trofejai piemīt maģiskas īpašības un tā uzstājas kā amulets, kas īpašniekiem nodrošina aizsardzību no ļauniem gariem.

Citi raksti par tēmu “Totēmi[2].

 

Pievienots 06.11.2018.

https://znak-simvol.ru/medved-simvol-i-totem/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. https://uchebilka.ru/biolog/89128/index.html (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/birkas/totemi (Tulk. piezīme)