Svetlana Tumanova - BRAUCIENS UZ BURVĪGO MONSERATAS KLOSTERI KATALONIJĀ

Uz Katalonijas zemes ir tāda Burvīga vieta, kuru sauc par Monseratas klosteri. Mana draudzene Mona, kura bieži ar vīru ceļo un jau ir bijusi Barselonā, man ieteica, lai es noteikti apmeklēju šo klosteri, ja būs tāda iespēja. Mona ar sajūsmu stāstīja par šo klosteri, kurš atrodas augstu kalnos un ir ļoti skaists.

Tas man iekrita sirdī, un man bija dedzīga vēlēšanās ieraudzīt šo klosteri, pat aizmirstot tajā brīdī par Melno Madonnu, par kuru es lasīju agrāk un kura tieši arī atradās šajā klosterī.

Bet mans draugs Vladimirs, ar kuru kopā mēs braucām uz Spāniju, zināja, ka es sapņoju aizbraukt uz šo klosteri, tāpēc ka es ne reizi vien biju vērsusi viņa uzmanību uz šo klosteri un likusi priekšā radīt tādus apstākļus, kuri mūs uz šo klosteri tad arī aizvedīs. Pie Jaunavas Marijas, Kuru tur sauc par Melno Madonnu.

Un, kaut arī tas nav pārāk tuvu Barselonai, 50 km Andoras virzienā, taču tāda labvēlīga iespēja mūs atrada – patiešām apmeklēt šo klosteri. Un tur mums palīdzēja taksometra vadītājs krievs no Barselonas, kurš mūs veda no Barselonas ostas uz hoteli.

Un jau nākošajā dienā pēc ierašanās Barselonā mēs traucāmies uz šo Burvīgo klosteri.

Es jau agrāk biju lasījusi rakstu par šo Melno Madonnu žurnālā “Люблю” un jau tad nodomāju, ka, ja nu pie viņas tiktu, taču nezin kāpēc nolēmu, ka tas neordināru spēju Cilvēks, un nokļūt pie Viņas nemaz nav tik vienkārši. Taču mēs nokļuvām, apvienojot savas vēlēšanās ar krievu taksometra vadītāja vēlēšanos, kurš arī gribēja nokļūt pie Madonnas. Ženja teica man, ka pie Melnās Madonnas noteikti ir vērts aiziet, tāpēc ka tas ir tā vērts. Un pats ar draugu aizņēma mums rindu vieniem no pirmajiem, lai mēs bez grūtībām tiktu iekšā. Tāpēc ka es šobrīd kliboju, un viss tas man nav tik vienkārši: stāvēt garās rindās, tā kā es sākumā ne pārāk arī gribēju to darīt. Bet viss sanāca negaidīti viegli!

Kā man arī agrāk bija stāstīts, ka, ja jums šis brauciens patiešām ir vajadzīgs, tas noteikti notiks pēc jūsu tiekšanās un vēlēšanās, bet, ja – nē, tad arī iepriekš ieplānotais nenodrošinās vizīti pie Melnās Madonnas.

Bet mūs pie Melnās Madonnas palūdza diezgan ātri, un tā izrādījās statuja no melnapses, apmēram metru augsta, turot rokā lodi, kura simbolizē visu visumu. Pati statuja atradās aiz stikla, bet līdz lodei varēja un vajadzēja aizsniegties caur caurumu stiklā un domās izteikt savu vēlēšanos, kuru tu lūdz izpildīt Jaunavai Marijai. Es to arī izdarīju. Arī Vladimirs. Arī Ženja, un arī viņa draugs.

Bet uz Jaunavas Marijas statujas ceļiem sēž Jēzus bērniņš, kurš tur čiekuru kā Mūžīgās Dzīves simbolu. “Melnās Madonnas” tēls tiek uzskatīts par iedzīvinošu, iemiesojošu mūsu vēlēšanās dzīvē. Un tam blakus atrodas “zāle Pateicībām” par Viņas palīdzību!

Melnās Madonas tēls katoļu baznīcā parādās 12. gadsimtā, autors nav zināms. Viena versija vēstīja, ka viduslaikos koka darinājumus pārklāja ar svina baltumu. Un pēc tam, ar laiku nonākot savienojumā ar sveču dūmiem, tēls tā arī kļuva tumšs. Taču tas neatmin Melnās Madonnas – Jaunavas Marijas tēlu, bet rada daudz citu jautājumu. Konkrēti, kāpēc tikai Madonnas seja un rokas ir palikušas melnā krāsā, bet tērps nenomelno un joprojām ir zeltīts? Vecās viduslaiku leģendas uzdod daudz mīklu!

Protams, šī Melnās Madonnas statuja ir vienkārši portāls, caur Kuru var vērsties pie Pašas Dievišķās Mātes. Bet klostera blakus telpā atrodas svēta Pateikšanās Vieta, kur cilvēki liek un liek arvien jaunas un jaunas sveces, atbraucot Pateikties Jaunavai Marijai par Brīnumainām Izdziedināšanām vai bērniņa dzimšanu, kuru vairs pat necerēja ieraudzīt, bet, lūk, laimīga grūtniecība pēc klostera apmeklējuma un vēršanās ar savu Lūgumu pie Jaunavas Marijas apveltīja līdz šim skumstošos vecākus ar sengaidīto mazuli. Un daudz, daudz cilvēku brauc šurp Pateikties Jaunavai Marijai par Laimes Iemantošanu pēc sava Lūguma vai vēršanās pie Viņas ar jauniem Lūgumiem...

Viena no senām leģendām vēsta, ka reiz, pirms miljoniem gadu, mazi Eņģelīši nolaidās uz Zemes uzcelt Pili Dievmātei. Tā arī parādījās šī Svētīgā svētā Vieta. To aptver ne rokām darinātas klints un it kā apkampj šo Burvīgo vietu. Klintis, bet it kā piegludinātas, un nemaz ne tik nepieejamas un nemaz ne bargas, bet, otrādi, pievelkošas sev uzmanību ar savu ne rokām darināto Skaitumu.

Klosterī saglabājušies dokumenti, iespējams, patiešām apstiprina, ka 1025. gadā abats Ripoles Oliba ielika pirmo akmeni šī klostera pamatā. Un pēc zināma laika abatam tika uzstādīts monuments. Klosteris, ieturēts romāņu stilā, atrodas vairāk kā 720 metru virs jūras līmeņa un ir Noslēpuma apjozts. Neviens precīzi nezina, kā un kad īstenībā ir parādījies šis klosteris. Tāpat kā Melno Madonnu, Kuras izcelšanos apraksta dažādas atšķirīgas senas leģendas, klosteri apjož Noslēpuma aizsegs. Un Noslēpums šeit, protams, spēlē savu, mistisku lomu.

Melnā Madonna brīnumainā kārtā izglābās Napoleona iebrukuma laikā, ticīgo glābta. Napoleons 1811. gadā klosterim nodarīja lielu kaitējumu, bet klosteris atkal atspirga, un tā atjaunošanu jau 1844. gadā sāka vietējie iedzīvotāji ar benediktīniešu kopienas atbalstu. Bet Katedrāles altāra kapelu noformēja arī pats Sagrada Familia skulptors – Antonio Gaudi. Taču klostera atjaunošana kopumā prasīja gandrīz 100 gadu.

Toties klosterī atrodas viena no senākajām viduslaiku rokrakstu bibliotēkām, kurā nokļūt nepavisam nav vienkārši. Taču manuskripti ir saglabājušies, neskatoties ne uz ko.

Un tomēr, lai ko nevēstītu senās leģendas, bet Svētība ir jūtama uzreiz, tikko kā tuvojies Monseratas svētajam klosterim. Un nav šaubu, ka tūkstošiem un tūkstošiem svēto Eņģelīšu līdz pat šai dienai strādā, radot īpašo atmosfēru Katalonijas klostera teritorijā. Un šeit neaizmirsīsim arī pieminēt gan šī katoļu klostera svētos tēvus, gan, protams, klostera zēnu kori, kurš dzied Himnas Jaunavai Marijai un piedalās visās svinīgajās liturģijās, kuras ar Ticību un Patiesību kalpo Jaunavai Marijai. Paskatieties un paklausieties, cik lieliski dzied šie burvīgi zēni:

http://youtu.be/WL64g0_oitk;

http://youtu.be/UgmnjBXuA_A;

http://youtu.be/0qvy8nBs2K0

Šo Svētīto vietu, kurp traucas svētceļotāji no visas pasaules, reizēm sauc par brīvdabas muzeju, tāpēc ka šeit ir tik daudz mākslas darbu: pats Dievnams, muzejs, skulptūras un arhitektūra, viesnīca, restorāns un vairākas kafejnīcas, medus un siera tirdziņi, gleznainas klintis un citas dabas bagātības...

Šurp atved gan vilciens, kurš brauc pa kalnu augšup, gan funikulieris pa gaisu, gan autobusi, gan mašīnas.

Un neviena cita vieta Spānijā nav tik Svētīga, tik Atjaunojoša un Iedvesmojoša turpmākai Dzīvei Dievā! Monseratas klosteris patiesi dāvā atpūšanos jūsu Dvēselei un uzlādē ar jaunu Mīlestību pret Mieru un cilvēkiem, dāvā jums Jaunu Garīgu Gaismu! Un gaida arī jūs, ja jūs vēl neesat pabijuši šajā burvīgajā svētās Mīlestības un Spēka vietā!

https://fotki.yandex.ru/users/svetlantumanova/album/230206/slideshow

http://yandex.ru/yandsearch?lr=11474&text=%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8B%D1%80%D1%8C+%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%80%D0%B0%D1%82+%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE&csg=6123%2C46364%2C20%2C36%2C1%2C0%2C0

MONSERATAS KLOSTERIS SPĀNIJĀ.

2014. gada 11. decembrī

 

Atsūtīts 29.12.2014

Tulkoja Jānis Oppe