Svetlana Tumanova - Oginska polonēze

http://youtu.be/E0O_pMFtnsY – MIHAILA KLEOFASA OGINSKA POLONĒZE “ATVADAS NO DZIMTENES”.

Nākošajā gadā (2015.) būs lieliski Svētki par godu Mihaila Kleofasa Oginska Dzimšanas Dienai – 250-gade!

14 10 04 01

Lietuvā Plungas pilsētā atrodas viens no labākajiem pieminekļiem šim lieliskajam komponistam – skaista pils, viens no ievērojamiem arhitektūras pieminekļiem – kņazu Oginsku muiža (Oginskiu rumai Plungeje), kurā atrodas Mihaila Kleofasa Oginska Muzejs.

Mihails Kleofass Oginskis piedzima 1756. gada 25. septembrī vietā ar nosaukumu Guzuva, netālu no Varšavas. Viņš ir visā pasaulē slavens komponists, pazīstamā skaņdarba “Atvadas no Dzimtenes”, kā arī daudzu citu polonēžu, mazurku, valšu un menuetu autors. Bez tam Mihails Oginskis ir svarīgs valsts darbinieks, kurš deva ievērojamu ieguldījumu Lietuvas Lielkņazistes politiskajā dzīvē. Bija Kostjuško sacelšanās dalībnieks. Dzīves pēdējos gadus pavadīja Itālija, kur arī mira 1833. gadā.

Viņa muižu jūs varat aplūkot šeit:

http://www.votpusk.ru/country/dostoprim_info.asp?ID=4105

un šeit: http://www.travelzone.lv/lietuva/viskas/oginski/index.html

14 10 04 02

Mēs ar draugu tikko pabijām šajā burvīgajā vietā. Muižas platība nav maza. Tā atrodas milzīgā parkā un ir ūdens ieskauta no trim pusēm. Muižas teritorijā ir arī stallis, diezgan liels. Gar celiņu uz pašu pili dārznieki ir iestādījuši ziedus. Dīķi aug burvīgas ūdenslilijas, bet no aizmugures pili izdaiļo skaista begoniju dobe.

Kņazi Oginski bija lieli mūzikas cienītāji, tāpēc jau 1873. gadā savā muižā viņi noorganizēja mūzikas skolu, pie kuras eksistēja orķestris. Plungā mācījās arī Mikalojus Konstantins Čurļonis – slavenais Lietuvas mākslinieks un komponists, Lietuvas profesionālās mūzikas pamatlicējs.

Muižā arī mūsu laikā tiek organizēti koncerti. Pilī izvietots Mihaila Kleofasa Oginska muzejs, kur karājās skaisti Mihaila Kleofasa jaunības un brieduma laika portreti.

14 10 04 03

Šajā muzejā strādā lieliski ekskursiju vadītāji, un mūsu ceļvedis Vitautas nolasīja lielisku lekciju par Mihaila Oginska dzīvi un daiļradi un pastāstīja par viņa sievu un bērniem, par viņa valsts dienestu.

Vitautas visus uzaicināja pievienoties Svētkiem un rudenī braukt uz Florenci, kur godinās Mihailu Kleofasu Oginski.

2015. gadu Eiropas Savienība ir paziņojusi par Mihaila Kleofasa Oginska gadu!

Kad es klausījos slaveno polonēzi, tad sajutu tajā rudenīgas, aizejošas skaņas: lapas krīt no kokiem, sākas lieti. Kur tu esi, karstā vasara? Aizgājusi... Taču tai pat laikā polonēzes skaņās ir arī Uzvarošas, Priecīgas notis! Ir JAUNS TRIUMFS! IEKLAUSIETIES...

Pateicamies Tev, Mihail Kleofas, par burvīgo polonēzi, kura jau tik daudzus gadus skan mums kā atgādinājums par tikšanos un šķiršanos ar tuviniekiem un Dzimteni!

LAIMĪGU LIDOJUMU un ATJAUNOŠANU JŪSU DVĒSELEI POLONĒZES SKAŅĀS!

2014.09.21.

AR MĪLESTĪBU UN PATEICĪBU, ES ESMU.

 

Pievienots 04.10.2014

http://www.luciferslove.ru/stati/polonez-oginskogo.html

Tulkoja Jānis Oppe