Iepazīšanās ar Čārlza Enela grāmatu

Iepazīšanās ar Čārlza Enela grāmatu

„Sistēma Meistar-Atslēga[1]

(fragmenti no grāmatas)

16 08 09

http://www.litmir.co/br/?b=171168&p=2

Čārlzs F. Enels (Charles F. Haanel) dzimis 1866. gadā Ziemeļamerikas štatā Mičigana, bet dzīves lielāko daļu pavadījis dienvidu pilsētā Sentluisā. Viņš savu karjeru sāka kā kurjers firmā, kura ražoja emaljētus traukus, beidza kā prezidents vairākās lielās kompānijās, kuras nodarbojās ar visu pasaulē – no kafijas audzēšanas līdz zelta ieguvei. XIX gadsimta beigās amerikāņu kristietība radīja jaunu, bet arī tīri amerikānisku pasaules uzskatu – Jauno Domu, jeb (New Thought); lūdzam nejaukt ar Gorbačova „Jauno Domāšanu” (New Thinking). Jaunā Doma raksturojas kā „praktisks un vienlaicīgi garīgs dzīvesveids”. Tā ir ļoti plaša un diezgan daudzveidīga kustība, kura plaukst vēl šodien, saskaroties, bet neiejaucoties, no vienas puses, ar tradicionālo „reliģisko” garīgumu, bet no otras – ar to, ko tagad saucas par „New Age” un „ezotēriku”, bet Enela laikos tika dēvēta par „mistiku” un „okultismu”.

Pašai Jaunajai Domai, starp citu, arī ir daudz alternatīvu nosaukumu – „zinātne par panākumiem”, „saprāta zinātne” un tml. Tātad Čārlzs Enels bija no tiem uzņēmējiem, kuri uzskatīja, ka par visiem saviem panākumiem viņiem ir jāpateicas radošas domas likumu pētīšanai un to pielietošanai izdienas dzīvē un biznesā. Ar „domas spēka” praksi Enels nodarbojās tikpat aizrautīgi kā ar savām kompānijām. Arhīvi liecina, ka viņš bija aktīvs dalībnieks ducī organizāciju, kuras nodarbojās ar cilvēka fizisku, tikumisku un psihisku attīstību. Trīsdesmit otrā grāda masons; šrainers (shriner); atlētiskā kluba, rozenkreiceru biedrības, Londonas psihoterapijas koledžas, Amerikas rakstnieku līgas, Amerikas psihisko pētījumu biedrības loceklis... Visbeidzot, viņš ir sarakstījis vismaz piecas grāmatas, no kurām vienai, „Sistēma Meistar-Atslēga”, bija liela ietekme uz visas Jaunās Domas attīstību. „Meistar-Atslēga” tika radīta 1912.-1917. gados kā 24 nedēļu neklātienes maksas kurss. Par Meistar-Atslēgu, kā zināms, sauc tādu atslēgu, kura der visām mājas slēdzenēm. Enela radītā radošās domāšanas sistēma tirgū tika pozicionēta kā „veids, kā atrisināt visas problēmas”.

Lakoniskās (reizēm līdz aforismiem) sanumurētās Enela mācību rindkopas patiešām ietver milzīgi daudz Domas, – iespējams tagad, pēc tik daudziem gadiem, tā vairs nešķiet tik „Jauna”, bet tādēļ tā nav pārstājusi būt patiesa. Mēs paši radām savu realitāti! Doma ir primāra, matērija – sekundāra! Ir iespējams viss, vajag tikai vēlēties! Praktiski vingrinājumi ļāva pārliecināties par teorētisko tēžu iedarbīgumu, bet atbildes uz jautājumiem kalpoja kā pozitīvu afirmāciju avots katrai dienai. Vēstulē Enelam, datētā 1919. gada 21. aprīlī, Napoleons Hills (Napoleon Hill), bestsellera „Domā un kļūsti bagāts[2]” autors, ir atzinis: „Par maniem pašreizējiem panākumiem man būtiskā mērā ir jāpateicas Sistēmas „Meistar-Atslēga” principiem.” Cits redzams Jaunās Domas darbinieks, Klods Bristols (Claude Bristol), savā grāmatā „Ticības maģija[3]” ir citējis „Meistar-Atslēgu” veselām rindkopām.

 

Gribu nedaudz iepazīstināt jūs ar Enela stilu un domām.

Šodienas mēs – mūsu pagātnes domāšanas rezultāts, bet rīt mēs kļūsim tie, ko domājam šodien. Pievilšanas Likums nes mums ne to, kas mums patīk, un ne to, ko mēs vēlamies, un ne to, kas ir citiem, bet „mūsu pašu” – to, ko mēs, apzināti vai neapzināti, esam radījuši domāšanas procesā. Diemžēl daudzi no mums to rada neapzināti.

Matērija ir bezspēcīga, pasīva, inerta. Saprāts ir jauda, enerģija, spēks. Saprāts matērijai piešķir formu un vada viņu. Katra forma, kuru pieņem matērija, – ir tikai kādas līdz tam eksistējošas domas izteiksme.

Taču doma neveic maģiskas pārvērtības; viņa pakļaujas dabas likumiem; viņa iedarbina dabas spēkus; viņa izbrīvē dabas enerģijas; viņa izpaužas mūsu uzvedībā un mūsu rīcībā; tās, savukārt, iedarbojas uz jūsu draugiem un paziņām, bet rezultātā – arī uz visu apkārtni.

Jūs varat radīt domu, un, tā kā domas ir radošas, jūs varat radīt, saradīt sev visu, ko vēlēsieties.

Apzinoties viedumu iekšējā pasaulē, mūsu saprāts iemanto to. Un tad mēs reāli iemantojam spēku un viedumu, kuri nepieciešami, lai iekšējā pasaulē radītu to, kas ir būtiski nepieciešams jūsu vispilnīgākajai un visharmoniskākajai attīstībai.

Iekšējā pasaule ir praktiska pasaule; tā ir pasaule, kurā stipri cilvēki ģenerē drosmi, cerību, entuziasmu, pārliecību, uzticēšanos un ticību. Tas viss viņiem sniedz prāta izsmalcinātību, lai viņiem būtu sapnis, un praktiskas iemaņas domas iemiesošanai realitātē.

Dzīve – tā ir pastāvīga atklāšana, nevis vienkārši augšana plašumā. Tas, kas pie mums atnāk ārējā pasaulē, jau ir mūsu iekšējā pasaulē.

Jebkura iegūšana balstās uz apziņu. Jebkurš ieguvums ir uzkrājošas apziņas rezultāts. Jebkurš zaudējums – izšķērdīgas apziņas rezultāts.

Prāta produktivitāte ir atkarīga no harmonijas. Nesaskaņotība nozīmē neveiksmi. Tāpēc tam, kurš vēlas iegūt spēku, ir jāatrodas harmonijā ar Dabisko Likumu.

Trenēts saprāts zina, ka katram darījumam ir jānes izdevīgums katram, kurš tā vai citādi ir tajā iesaistīts, un katrs mēģinājums iedzīvoties uz cita vājuma, nezināšanas vai vajadzības rēķina neizbēgami darbojas ne par labu viņam. Tas notiek tāpēc, ka indivīds ir Lielā Saprāta daļa. Daļa nevar stāvēt pret nevienu citu daļu; gluži otrādi, katras daļas labklājība ir atkarīga no veselā interešu atzīšanas.

Tie, kur atzīst šo principu, iegūst dzīvē milzīgu priekšrocību. Viņi sevi nenomoka. Viņi viegli var aizvākt klejojošas, dīkas domas. Viņi vienmēr ir gatavi sakoncentrēties jebkurai lietai. Viņi nezaudē ne laiku, ne naudu tam, kas viņiem nekad nenesīs labumu.

Ja jūs kaut ko nevarat izdarīt, tad tikai tāpēc, ka līdz šim neesat pietiekami centušies. Ir pienācis laiks pacensties. Rezultāts tiešā veidā būs atkarīgs no jūsu pūliņiem. Lūk, jums ļoti stipra afirmācija, kuru var izmantot, lai nostiprinātu gribu un apzinātos jūsu neierobežotās iespējas: „Es varu būt tas, kas es gribu būt.”.

Katru reizi, atkārtojot to, apzinieties, kas ir „Es”; mēģiniet skaidri izprast „Es” dabisko dabu. Ja jums tas izdosies, jūs vairs nevarēs pazīt – protams, ja jūsu mērķi un nodomi ir radoši un atrodas harmonijā ar Visuma radošo sākumu.

Radiet Domu Tēlu; padariet viņu skaidru, precīzu, pilnīgu; turiet viņu stipri; paņēmieni un līdzekļi parādīsies; pēc pieprasījuma parādīsies piedāvājums; jūs pavērsīs, lai jūs izdarītu to, ko vajag, kad vajag un kā vajag.

Patiesa Vēlēšanās radīs Pārliecinātas Gaidas, kuras savukārt pastiprinās Stingra Prasība. Šīs trīs lietas nevar neatvest pie Sasnieguma, jo Patiesa Vēlēšanās – tās ir jūtas, Pārliecinātas Gaidas – tā ir doma, bet Stingra Prasība – tā ir griba. Kā mēs jau zinām, jūtas domās iedveš dzīvību, bet griba tās stipri tur, kamēr Pieauguma Likums tās neiemiesos dzīvē.

Iekšējā pasaule – cēlonis, ārējā – sekas; lai izmanītu sekas, vajag izmanīt cēloni.

Jūs jau uzzinājāt, ka Indivīds var ietekmēt Visuma Saprātu, bet šīs darbības un mijiedarbības rezultāts ir cēlonis un sekas. Doma ir cēlonis, bet apstākļi, ar kuriem jūs saduraties dzīvē, – sekas.

Un tāpēc atsakieties no visādiem mēģinājumiem žēloties par pagājušiem vai eksistējošiem apstākļiem, jo tos izmanīt un padarīt par tādiem, kādus jums gribētos redzēt, ir jūsu uzdevums.

Vērsiet savus pūliņus mentālo resursu realizēšanai, kuri vienmēr ir jūsu rīcībā un rada jebkuru īstu un nepārejošu spēku.

Turpiniet neatlaidīgi nodarboties, kamēr neapzināsieties, ka, ja jūs saprotat savu spēku un neatlaidīgi tiecaties uz pareizu mērķi, to nav iespējams nesasniegt. Jo saprāta spēki taču vienmēr ir mērķtiecīgas gribas rīcībā un ir gatavi sākt iemiesot domu un vēlmi darbībās, notikumos un stāvokļos.

 

Pievienots 09.08.2016

http://sanatkumara.ru/stati-2016/znakomstvo-s-knigoy-charlza-enela

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.koob.ru/haanel/master_kluch_isp_jel (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.koob.ru/hill/think_and_grow_rich (Tulk. piezīme)

[3] Skat. Клод Бристоль. Магия веры (Tulk. piezīme)