Print

Михаил Лабковский – Мечтать вредно!

Mihails Labkovskis - Sapņot ir kaitīgi!

Es nolēmu, ka ir pienācis laiks mums parunāt par ilūzijām. Par tiem pašiem sapņiem un fantāzijām, kas mūs samierina ar nepievilcīgo īstenību. Ziniet, ir tāda paruna: lai kurp tu brauktu, tu vienmēr ņem līdzi sevi. Tas, piemēram, ir par to, ka, nomainot darbu, bet neizmainot uzvedību un ieradumus, dzīvē kardināli nekas neizmainīsies.

17 12 17

Vissliktāk ir melot sev pašam. Teiksim, cilvēkam dzīvē neiet. Pieceļas no rīta: uz darbu iet negribas, debesis apmākušās, visi apkārt ir kaut kādi nesmaidīgi. “Tātad ir problēma,” – domā cilvēks. Un slēpties tā var jebkur: ekonomiskā situācija valstī ne tāda, ziema pie mums bezgalīga, prezidents ne tāds, kaimiņi krīt uz nerviem, vīrs vēl jo vairāk, baterijas ir aukstas, alga maza un tā tālāk. Sak, ja tā visa nebūtu, arī noskaņojums būtu citāds! Cilvēks nolemj – kamēr viss apkārt neizmainīsies, viņš laimīgs nekļūs.

Otrs piemērs: dzīves atlikšana līdz momentam “iks”, kurš nekad nepienāks. Cilvēks, teiksim, domā, ka dzīve iezaigosies, tikko viņš uzrakstīs grāmatu, izdos mūzikas albumu vai radīs dizaina kolekciju. Reiz viņš pašrealizēsies, kļūs pasaules mēroga zvaigzne, un šī zaļā grūtsirdība aizies! Bet turklāt viņš neko nedara. Neiet uz vokāla nodarbībām, nezīmē, pat virsrakstu savam nākotnes romānam nav izdomājis. Kāpēc? Bet tāpēc ka, ja viņš izgāzīsies, cietīs neveiksmi, tad samazgu bedrē varēs izmest arī pašu sapni.

Mihails Labkovskis - Veselīgs egoisms nemēdz būt[1]

Pēdējais variants – “solījumi rītausmā”. Tas ir, kad cilvēks dzīvo ar ilūziju, ka laimei viņam pietrūkst tikai viena sīkuma. Piemēram, lūk, novājēšu par pāris kilo, un viss apkārt izmainīsies. Bet, kamēr tas nav noticis, valkā kroplīgus paltrakus, ēd visu pēc kārtas, ne ar vienu nekontaktējas un turpina, kā saka, maldīties tumsā.

Vienosimies par vienu lietu: angīnu nevar izārstēt ar ceļmalīti. Ja jums ir slikti, tad, meklējot vainīgos, nekas neizmainīsies. Nevajag atbildību par savu dzīvi pārlikt uz prezidentu, ekonomisko situāciju valstī, konfliktu Tuvajos Austrumos un valūtu kursu. Uz to, ka jūs neesat biznesmenis, bet tikai inženieris, vai uz to, ka piedzimāt ne tajā laikā un ne tajā vietā. Atbildību par dzīvi nesat vienīgi jūs.

Un ko darīt? Sākumā sadalīsim jēdzienus. Vientulība, pārestība, uztraukums, apātija, aizkaitināmība – tas ir no sajūtu sfēras. Darbs, personīgā dzīve, sabiedriskā aktivitāte, pašrealizācija, panākumi – sociāli sadzīves jautājumi. Nevar risināt vienu caur otru. Daudzas sievietes, lai atbrīvotos no vientulības, apprecas. Un ļoti drīz konstatē, ka viņām ir nevis laulība, bet “vientulība divatā”. Iekšienē taču nekas nav izmainījies. Tikai pasē ir parādījies zīmogs.

Mihails Labkovskis - Kā dzīvot bez bailēm?[2]

Labie jaunumi: var izmainīt savu uzvedību un, kā sekas, visu dzīvi. Nevis epizodiski, bet globāli. Kopumā sākt dzīvot tā, kā jūs gribat. Bez ilūzijām, ka kāds atnāks un visu atrisinās jūsu vietā. Ir jāpierod darboties citādi, un nevis pēc tam, bet tieši tagad. Neapmierina darbs? Nomainiet to. Atrodiet tādu, kurš jums patiks pēc visiem parametriem. Tas sniegs sajūtu par izvēles brīvību un, ka pats kontrolē savu dzīvi. Lūk, nu galīgi nepatīk mūsu klimats? Pārvācieties uz pilsētu pie jūras, ar citādiem laikapstākļiem. Iemācieties nesapņot, bet darīt. Nevis žēloties par situāciju, bet mainīt to!

Par ilūzijām un ne tikai mēs runāsim lekcijā Telavivā 28. janvārī. Nāciet, sapņotāji!

 

Pievienots 17.12.2017

https://lisa.ru/mihail-labkovskii-mechtat-vredno/

Tulkoja Jānis Oppe

 


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/11-dazadi/1559-mihails-labkovskis-veseligs-egoisms-nemedz-but (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/dazadi/11-dazadi/1435-mihails-labkovskis-ka-dzivot-bez-bailem (Tulk. piezīme)